| teo530 a întrebat:

Am facut 18 ani si trebuie sa imi schimb buletinul. Pot sa il fac singur nu? Nu cred ca mai trebuie sa vina si un parinte.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tu nu esti proprietar legal al unei locuinte atunci ai nevoie si de un parinte care sa dea declaratia ca locuiesti cu el.

| teo530 explică (pentru Ioandelasal):

Cand faci buletinul la 14 ani parca se face cu 14 zile inainte sau dupa ce implinesti, in intervalul asta se face si la 18?

| Ioandelasal a răspuns (pentru teo530):

Actele pentru prima carte de identitate trebuie depuse obligatoriu dupa implinirea varstei de 14 ani, in maximum 15 zile de la aceasta data.
Actele pentru preschimbarea cartii de identitate se pot depune cu maximum 180 de zile anterior expirarii valabilitatii actualei CI si trebuie depuse cu 15 zile inainte de expirare.
P.S. Nu exista CI de 14 ani sau 18 ani, este o exprimare gresita.

| teo530 explică (pentru Ioandelasal):

Ok mersi. Am si intrebat unde se face evidenta persoanelor(scuze de exprimare dar nu stiu cum sa zic) si imi trebuie copie si original dupa certificatul de nastere si dupa contractul apartamentului si 7 lei platiti la primarie+ un parinte cu contract apartamentului.
Zi buna sa ai!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai nevoie de un parinte pentru a demonstra ca e proprietarul unde esti luat in spatiu, o sa aiba la el contractul apartamentului pe numele lui. E o prostie stiu numai in RO se intampla asa ceva (in alte tari mergi singur fara birocratii)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa te ia cineva in spatiu... Daca nu cumva detii casa ta, trebuie sa fii insotit

| MadRaven a răspuns:

Ai nevoie de un părinte ca să te ia în spațiu. Poți merge singur doar dacă ești tu proprietarul spațiului

| teo530 explică:

Multumesc. Deci trebuie sa ma duc cu in parinte si contractul apartamentului.