| Dxn1r a întrebat:

Salut TPU, am furat din profi si am 13 ani. Am furat niste gume si sneakers din magazin, iar peste 2 zile sunt chemat la politie pentru acest fapt. Am cautat pe internet si am inteles ca eu fiind minor sub varsta de 14 ani nu raspund penal, dar parintii mei raspund penal, primesc amenda, trebuie sa platesc ce am furat? Sunt foarte speriat si stresat din cauza asta

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Da, minorul sub 14 ani nu raspunde penal si nu vei fi sanctionat.
2.Un parinte va fi amendat pentru ca n-a avut grija de tine.
3.Va trebui sa platesti contravaloarea celor furate.
4. Abtine-te de la furt, mai tarziu vei fi sanctionat.

| Violleta2022 a răspuns:

Amenda mare la parinti, ca tie nu au ce sa-ti faca, doar sa puna poza la intrarea in magaizn sa te faca de rusine si tu sa ai interzis sa mai intri in acel magazin.

Da, parintii tai vor platii tot ce ai furat plus amenda de 2000-3000 lei, ca pedeapsa!
Le-ai facut o bucurie mare parintilor, in ajun de Craciun cu amanda asta, crezi ca merita ei sa-i rasplatesti asa?

| sierra1 a răspuns:

"am furat din profi si am 13 ani...trebuie sa platesc ce am furat? "

1 mă bucur tare că te-au prins
2 mă-ta o să plătească ciordelile tale
3 doamne ajută să ia măsuri și școala impotriva ta

Gândește pe viitor, ce faci

| Tb66kj55j a răspuns:

Ma dezamăgesc adulții din răspunsurile acestui copil. Sa nu ne prefacem ca atunci când ați fost adolescenti nu v-au trecut prin cap prostii de genul. Da, nu trebuie sa te mândrești cu asta, dar pare ca și a învățat lecția, nu este nevoie sa va spuneți părerea personala, nu e treaba domniei voastre, răspundeți la întrebare. Da, vor fii repercursiuni, gravitatea poate depinde de circumstanțe si valoarea produsului, uneori esti pus sa plătești contravaloarea + o taxa, sau alte ori o amenda, în funcție de ce se decide în instanta, daca se ajunge pana în acel punct. Va fi bine în cele din urma, doar vezi în continuare și ai grijala peer pressure. Noroc, ca urmează multe în viata poate mai grave, nu cade cerul astazi