| aalyn21 a întrebat:

Am inceput scoala de soferi anul trecut in octombrie, am facut o parte din ore de conducere atunci, dar datorita unor probleme nu am mai continuat pana in iunie anul acesta.Deci scoala am facut o anul trecut dosarul l am bagat mai de curand, am dat odata sala si am picat...mai am o incercare si imi expira dosarul.Intrebrea mea e urmatoarea, ce se intampla in cazul in care nu iau si expira dosarul (trece un an)? mersi

Răspuns Câştigător
| Marius0189 a răspuns:

Salut! Dosarul expira la implinirea unui an de cand l-ai depus la politie, nu de cand ai inceput scoala. Iar daca nu iei carnetul pana expira dosarul, din pacate va trebui sa-ti faci altul. Avantajul e ca nu o sa mai platesti orele de conducere (in cazul in care te intelegi cu instructorul, dar nu cred ca o sa te puna sa faci iarasi ore, in general te pune sa mai iei ateva ore suplimentare). Sper insa sa nu fie nevoie sa-ti refaci dosarul. Multa bafta. Stima!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MAI nr.268/2010 va trebui sa faci din nou scoala, citez:
"ART.12.(1) Candidaţii declaraţi respinşi se pot prezenta în vederea programãrii pentru o nouã examinare numai dupã o perioadã de cel puţin 15 zile de la data declarãrii ca respinşi, dar nu mai târziu de un an de la absolvirea cursurilor.
(2) Candidaţii neprezentaţi se pot prezenta în vederea programãrii oricând, dar nu mai târziu de un an de la absolvirea cursurilor.
(3) Candidaţii declaraţi admişi la proba teoreticã, care nu se prezintã la proba practicã într-un termen de cel mult un an de la data absolvirii şcolii de pregãtire a conducãtorilor de autovehicule, sunt declaraţi respinşi.
(4) În cazul depãşirii termenului de un an de la data absolvirii şcolii de pregãtire a conducãtorilor de autovehicule, examinarea pentru obţinerea permisului de conducere este condiţionatã de efectuarea unui nou curs de pregãtire." Succes si numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Marius, nu ai citit prevederea legala pe care am indicat-o, dosarul expira dupa un an "de la absolvirea cursurilor", scrie aceasta in patru locuri, nu de la data prezentarii la examen.

| Adrian_Paclisan_1989 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sal daca am luat sala si îmi expiră dosarul peste 2 luni dar nu sunt locuri libere numa peste 3 luni ce trebuie sa fac?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Adrian_Paclisan_1989):

Depune o cerere la seful politiei rutiere din judetul tau si roaga-l sa te reprogrameze in perioada de valabilitate a dosarului si poate ai noroc sa-ti aprobe cererea.

| Adrian_Paclisan_1989 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Așa am făcut sper sa maa poate baga mersi mult