| Ginu a întrebat:

Am inchiriat un apartament pe 1 an cu contract cu tot, dar am stat doar 2 luni. La inceput am achitat pe 2 luni si dupa ce am stat o luna am achitat din nou. Acum ca nu nai stau proprietara terebuia sa-mi de-a suma ramasa si a spus ca nu are acun la moment si ca indata ce va da apartamentul in chirie. A trecut o luna si am sunat-o in privinta banilor. Ea a spus ca trebuie sa achit caldura pentru luna in care eu nici nu am stat macar si ca am lasat ceva murdar, am stricat aspiratorul......cu toate ca nu e asa si candca venit sa ii sau cheile atunci nu avea ninic de spus, iar acum ceva nu ii place. Ce sa fac? Pot sa imi capat banii?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate sa iti restituie suma platita in plus dar nu este obligata, avand in vedere ca trebuia sa o notifici cu 60 de zile inainte de a pleca.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 1.825.Denunţarea închirierii încheiate pe durată determinată
(1)Dacă închirierea este pe durată determinată, locatarul poate denunţa unilateral contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz de cel puţin 60 de zile. Orice clauză contrară este considerată nescrisă."