| ClaudiuSz a întrebat:

Salut TPU, am o intrebare, am facut accident prin neacordare de prioritate. Mi-a luat permisul pe 6 luni, dupa 6 luni a spus ca de la data ordonantei mai trebuie sa stau 6 luni si dupa alea 6 luni trebuie sa dau din nou traseul, este corect asa ceva? E in regula? Nu inteleg.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este asa cum m-am gandit si eu, asa ca ramane valabil ce am spus in primul raspuns, respectic ca dreptul de a conduce se va suspenda pe 180 de zile si nu pe doua perioade, in total 360 zile, cum ti-a spus respectivul.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti foarte clar:
-nu spui daca ai fost urmarit penal pentru o infractiune sau fapta a fost doar contraventie;
-nu spui despre ce ordonanta este vorba.
In orice caz se aplica legea in forma de la data comiterii faptei si nu in forma de dupa, cu exceptia legii penale sau contraventionale mai favorabila, asa ca nu se pot adauga inca 6 luni (de fapt 180 zile) pentru aceeasi fapta la prima perioada de suspendare a dreptului de a conduce.

| ClaudiuSz explică (pentru Ioandelasal):

De ci va scriu de pe ordonanta ce scrie- in urma evenime tului rutier a rezultat vatamarea corporala a numitului... care a suferit leziuni usoare neevidentiate medico-legal prin ordonanta organelor de cercetare penala penala din cadrul politiei din data de 23.05. 2022 sa dispus inceperea urmariri penale pentru infractiune de vatamare corporala din culpa. No bun acum mai jos zice asa
Examinand probele administrate in cauza constatat ca actiunea penala nu poate fi pusa in miscare pentru considerentele de fapt si de drept cuprinse in organele de politie in conditile in care persoana vatamata nu a suferit leziuni care sa necesite mai mult de 90 de zile de ingrijiri medicale pentru vindecare si nu a depus plangere penala
Avand in vedere cele expuse mai sus conform art 315 alin 1 lit. b art 314 alin 1 lit a art 17 alin 1 rap. La art. 16 alin 1 lit b si e din codul de procedura penala.

| ClaudiuSz explică (pentru Ioandelasal):

Mersi mult de ci nu mi-la anulat sa inteleg e doar suspendat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ClaudiuSz):

Da, asa este. Anularea se dispune doar cand esti condamnat penal pentru anumite infractiuni, de regula unele la circulatia rutiera.

| Ioandelasal a răspuns (pentru ClaudiuSz):

Este asa cum m-am gandit si eu, asa ca ramane valabil ce am spus in primul raspuns, respectic ca dreptul de a conduce se va suspenda pe 180 de zile si nu pe doua perioade, in total 360 zile, cum ti-a spus respectivul.

| mi25 a răspuns:

Nu exista perioada de suspendare a permisului de 6 luni, decat in caz de caz penal, pe perioada cercetarilor.
Daca trebuie sa dai din nou traseul, inseamna ca ti-a fost anulat carnetul de conducere si corect este ca "trebuie sa dai SI traseul". Asta pe langa examenul teoretic.
Ceea ce iti spun ia-o sub forma de probabilitate, deoarece, asa cum ti-a spus si Ioandela sal, nu esti foarte clar.