| lkjhgfdsa12345678 a întrebat:

am o intrebare in legatura cu Categoria D1 (autocar) pot da la 21 de ani?
M-ar interesa daca ar fi o scoala si in judeţul ialomita sau prin apropierea judeţului.
Va multumesc!
Aştept un răspuns o zi buna.
Dau funda...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Categoria D1 nu este pentru autocar ci pentru microbuz si se poate obtine de la 18 ani.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv."
Pentru autocar trebuie sa ai categoria D, conform aceluiasi act normativ, citez:
"l) categoria D1:
1. autovehiculul proiectat şi construit pentru transportul a maximum 16 pasageri în afară de conducătorul auto şi a cărui lungime maximă nu depăşeşte 8 m;
n) categoria D: autovehiculul destinat transportului de persoane având mai mult de 8 locuri pe scaune, în afara locului conducătorului. Autovehiculului din această categorie i se poate ataşa o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;"
Pentru ambele categorii trebuie sa fi obtinut anterior categoria B.

| lkjhgfdsa12345678 explică (pentru Ioandelasal):

Si c'am cat m-ar costa scoala?

| Ioandelasal a răspuns (pentru lkjhgfdsa12345678):

Nu este o suma fixa si n-am de unde sti, nu m-a interesat si nici nu ma intereseaza. Uita-te pe internet, la scoala unde vrei sa mergi si vei vedea costul.