| asasinkrid a întrebat:

am o intrebare si anume.Eu de la varsta de 7 ani nu a mai luat alocatia crying nu ma intrebati de ce e complicat.Am implinit 15 ani si acum ca am buletin pot sa iau alocatia? Si daca da se mai da din urma de la o anumita data? Dau funda happy

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa primesti alocatia, impreuna cu un parinte trebuie sa depui cererea de alocatie la primaria din localitatea de domiciliu.
Poti primi alocatia pe ultimii 3 ani anteriori depunerii cererii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,poti recupera alocatia in caz ca nu ti-a luat-o alticneva din parinti.In cazul asta alocatia se blocheaza la Bucuresti si o poti debloca cu un parinte.Desigur ca iti da alocatia din urma.

| asasinkrid explică (pentru anonim_4396):

Am sa ca spun cum sta treaba.Parintii mei sunt despartiti atat mama cat si tatal nu m-au vrut eu fiind crescut de bunica mea si unchii mei. Unchii impreuna cu bunica mea au vrut sa imi faca alocatia si stiti ca trebuie acordul celor doi parinti pentru alocatie e mama a vrut dar tatal meu nu.Si cam asta ar fi toate treaba.Si acum ma gandesc ca daca am buletinul si merg cu maicamea daca mi-ar da din urma de la data x pana la data y. Oricum si fara alocatie si cu alocatie nu prea imi pasa deoarece nu ma va ajuta chiar asa mult doar ca am nevoie urgenta de niste bani pentru a repara niste chesti.Acum va ganditi ce ar trebuie tu sa repari? Pai eu stau decat cu bunica mea cei doi unchi stau in parti diferite si ma viziteaza mai rar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru asasinkrid):

Da,mergi cu mama ta.Incaz ca nu ti-a laut-o nimeni, cum am spus, alocatia ta e blocata.Asa s-a intamplat in cazul unui dovort intre doi parinti.Niciunul nu s-a dus o vreme sa rezolve alocatia si apoi mama a luat copii astfel deblocand alocatia si luand din urma toata suma.Deci poti merge cu mama unde a spus Ioandelasal si rezolvi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Domnul Ioandelasal stie mai bine si cred ca poti luape ultimii trei ani.O sa va axplice cand depuneti cererea.

| ITPlace a răspuns:

Salut!
Ar trebui sa dai o fuga pana la Directia de Munca si Protectie Sociala impreuna cu un adult ( tatal/mama/tutorele legal), si sa prezinti cazul si iti vor da un raspuns sigur si concret, daca nu stim care au fost problemele pentru care ti-au oprit alocatia, nu prea poti da un raspuns laughing
Acolo o sa afli si daca se mai da si din urma happy
Multa bafta happy