| GabrielGL a întrebat:

Salut TPU. Am o masina cu nr de Italia si vreau sa o vand in Romania, ce pasi sunt si ce taxe sau cine cumpara plateste tot si e ok sa am doar foaie de vanzare cumparare ca sa o dau si sa iau nr de Italia!? Mersi

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu trebuie doar sa inchei cu cumparatorul contract de vanzare-cumparare, sa-i dai actele masinii si sa incasezi pretul, restul il priveste pe cumparator. Nu trebuie sa platesti nici o taxa.
Dupa ce cumparatorul o inmatriculeaza, temporara sau definitiv, iti va restitui placutele de Italia.

| carevaescu a răspuns:

ACTE NECESARE ÎNMATRICULARE AUTO SECOND HAND DIN UE
În cazul în care vrem înmatricularea auto a unei mașini cumpărate din Germania, Italia sau oricare altă țară membră UE, este nevoie de următoarele acte:

Cerere înmatriculare auto;
Fişa de înmatriculare completată cu datele proprietarului ce are viza ANAF (În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane, se va depune şi fişa de înmatriculare completată cu datele acesteia)
Dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare – 49 lei, se poate achita numerar la ghișeu odată cu depunerea documentelor;
Actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie.
Copia contractului RCA în termenul de valabilitate al acestuia;
Documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului, în original şi în copie.
Cartea de identitate a vehiculului, în original şi copie;
Certificatul de autenticitate al vehiculului eliberat de Registrul Auto Român – 539 de lei
Documentele de înmatriculare eliberate de autorităţile străine, în original, precum şi plăcuţele cu numărul de înmatriculare;
Dovada efectuării inspecţiei tehnice periodice (ITP), în termenul de valabilitate a acesteia;
Dovada plăţii contravalorii plăcuţelor cu numărul de înmatriculare