| TechnologyWebBrowsing a întrebat:

Exista vreo litera in lege prin care semnul de parcare interzisa - garaj aflat pe poarta de acces in curte are vreo putere. Adica poti primi amenda daca parchezi pe trotuar - domeniu public in fata portii respectivului, neavand loc de parcare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca exista si fapta constituie contraventie.
Conform Regulamentului de aplicare a Codului rutier, citez:
"ART. 143.Se interzice staţionarea voluntară a vehiculelor:
  d) în dreptul cailor de acces care deservesc proprietăţile alăturate drumurilor publice;"
Interdictia este valabila chiar si fara a exista vreun semn de parcare interzisa.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In fata portii mele s-a pus o tabla "Atentie, cad stanci".
Nimeni nu mai parcheaza in fata portii de cand chiar a cazut o bucata mare de muschi cu pamant de pe acoperis, direct pe masina unuia care nici cum nu a putut fi convins sa nu parcheze acolo... big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai voie sa stationezi (Adica sa parchezi mașina și sa pleci de acolo pentru o perioada de timp lunga) in dreput porților ce deservesc intrarea in spații private, garaje, case, etc.

| Dyalema a răspuns:

Nu poți pune marcaje fără să ai autorizație de la primărie sau de la administrația drumurilor. Dar în mod legal ar trebui să nu parcheze alții în fața porților și a căilor de acces a proprietăților.

| Kron5tadt a răspuns:

Legea interzice clar parcarea in fata unei porti de acces! Nu-i nevoie de vreun semn montat pe poarta!

| LLuk21 a răspuns:

Nu este