| YourDailyPanzerfaust a întrebat:

Salut TPU! Am o problema:
Acum câteva luni am împrumutat un obiect unei persoane (nu este necesar sa specific obiectul și persoana). Obiectul avea o valoare de ~1500 de lei. Acum câteva zile i-am spus să mi-l înapoieze, însă a refuzat și a încheis orice modalitate de a-l contacta. Ce pot sa fac? Daca merg la poliție si îl declar furat, acea persoană este obligată să îl înapoieze sau poate sa îmi restituie contravaloarea sa? Daca l-a pierdut ce pot sa fac?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca mergi la politie nu trebuie sa-l declari furat, ar fi o minciuna, ci sa faci plangere penala pentru abuz de incredere (refuzul de a restitui bunul imprumutat), conform Codului penal, citez:
"ART. 238. Abuzul de încredere
  (1) Însuşirea, dispunerea sau folosirea, pe nedrept, a unui bun mobil al altuia, de către cel căruia i-a fost încredinţat în baza unui titlu şi cu un anumit scop, ori refuzul de a-l restitui se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Plangerea trebuie facuta in maximum 3 luni de la data cand trebuia sa ti-l restituie. Trebuie sa poti dovedi ca l-ai imprumutat si nu i-ai facut cadou sai l-ai vandut, probabil asa se va apara cel in cauza.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu esti de vina nu trebuia sa i imprumuti nimic, numai persoanelor de incredere imprumuti bani, sau lucruri, daca tu nu ai cunoscut persoana nu stiai ce fel de om este acum o sa stai prin tribunale sa te judeci cu un om de nimic care nu va recunoaste niciodata ca tu l ai ajutat i ai imprumutat acel obiect cand el avea nevoie, asta este o lectie pe viitor numai imprumuti pe nimeni cu nimic, nu are sa stea asa sa isi cumpere. Acum greu mai obtii acel lucru sau contravaloarea adica banii, niciodata.

| mi25 a răspuns:

Nu o lua in seama pe "bunicuta" CristiDinBucuresti" ca numai prosti spune. Nu stiu in ce lume traieste.