| EmilTraian95 a întrebat:

Daca mi-am pierdut biletinul pot conduce? Am fost la sectia de politie sa il declar si agentul de acolo m-a indrumat spre departamentul buletine permise si cazier dar programul este diar de luni pana vineri pana la ora 12. Am nevoie neaparat sa conduc weekendul acesta. Pot sa fiu sanctionat daca am vrut sa declar pierderea dar nu am fost lasat? Specific faptul ca l am pierdut pe strada acum vreo 3 ore.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca vei fi sanctionat intr-o asemenea situatie, deoarece poti spune ca ai pierdut CI dupa program si urmeaza sa-l declari pierdut luni.
Atentie: declararea ca pierduta a CI se face la SPCLEP de care apartii si nu la politie, acolo declari doar furtul.

| Doja a răspuns:

Ei iti pot verifica identitatea f usor. Daca ai carnetul la tine n-ar trebui sa fie nici o problema.

legea nu te sanctioneaza pentru lucruri care nu sunt sub controlul tau.

| gheorghe699 a răspuns:

Nu,nu vei fi sanctionat, le spui ca ai fost sa-l declari pierdut si nu aveau program, nu patesti nimic, ei (politia)au evidenta persoanei, in arhiva electronica, deci pot verifica. Condu linistit.