| anonim_4396 a întrebat:

in urma cu ceva timp am fost batut, am avut nevoie de 50 de zile de spitalizare, am depus plangere iar acum cel care m-a batut mi-a spus ca imi da niste bani daca renunt la acuzatii iar acum nu stiu cat sa cer, ma puteti ajuta? Plss

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa ceri cca 50.000 - 100.000 lei si sa-ti plateasca spitalizarea.

| darrio2007 a răspuns:

Sa-ti plateasca spitalizarea.Ai avut 50 sau 52 de zile?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ceri absolut nimic. iti iei un avocat bun, iti pastrezi plangerea si mai ceri si despagubiri pe langa.

| marian_7699 a răspuns:

Lasa-l sa-ti plateasca el.

| sined99 a răspuns:

Nu faci nimic la intelegere. Depui plangere, il dai in judecata iar pentru 50 de zile de spitalizare iei si chilotii de pe el...

| Sicobean_Diana_1992 a răspuns:

Fiindcă ai depus plângere, s-a pus in miscare acțiunea penală, ceea ce poti tu sa faci este: 1. nu-ti retragi plângerea si lasi autoritățile să-și facă treaba și te constitui parte civilă în cadrul procesului penal si ceri despăgubiri. Metodă care poate dura destul de mult.
2. Închei un acord de mediere cu cel care te-a bătut, tu obtii suma de bani asupra careia vă veti pune de acord, iar el nu va a mai avea dosar penal.