| Timi26 a întrebat:

Salut TPU,am si eu o intrebare, visul meu de mic e sa devin pompier, acum am 16 ani, in urma cu aproximativ 2 ani am facut un accidenct la mine in sat cu un atv,a venit politia si ambulanta si am fost dus la sectia de politie,urmand sa mi se intocmeasca dosar penal pentru conducere fara permis pe drumurile publice si vatamare corporala din culpa(insa familia victimei nu a depus nici un fel de plangere), intrebarea mea este, pot sa fiu voluntar ISU sau nu am acest drept din cauza evenimentului cu atvul?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca n-ai fost condamnat definitiv atunci poti deveni pompier, urmand o scoala de subofiteri sau ofiteri ori poti fi voluntar, daca indeplinesti conditiile cerute.
P.S. Nu inteleg cum nu s-a facut urmarirea penala, la infractiunea de conducere fara permis nu se cere plangerea unei victime, urmarirea penala se face din oficiu.
Ce ai primit de la procuror?