| iRejecT a întrebat:

Am și eu o mică problemă și vreau un sfat din partea voastră.
Am 23 de ani și prietena mea are 17 ani și vrem să ne mutăm împreună. Cum trebuie să procedăm legal ca să nu avem probleme cu părinții ei.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie facut nimic deosebit. Prietena ta sa anunte parintii ca se muta la tine, pentru ca acestia sa nu o dea disparuta. Ar fi bine sa aiba si un martor ca i-a anuntat.

| iRejecT explică (pentru Ioandelasal):

Din ce știu, se poate printr-o declarație din partea ei pe propria răspundere, doar că nu știu exact.

| Ioandelasal a răspuns (pentru iRejecT):

Politia n-are nici o atributie in acest sens si nu intervine decat in caz ca exista o hotarare judecatoreasca de obligare a minorei sa se reintoarca la domiciliul parintilor si nu o face de bunavoie.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca parintii ei nu vor, nu poate sa stea cu tine, iar pe tine te poate reclama pentru corupere de minori.

| Ineys a răspuns:

Poti s-o adopti.

| iRejecT explică:

Din ce am înțeles, se poate printr-o declarație la poliție pe propria răspundere din partea ei, doar că nu știu cum arată acea declarație, aveți un link sau un model?