| sergiumd1010 a întrebat:

Vreau un sfat va rog. Eu și iubita mea la anul vrem sa ne mutam, dar sunt niște probleme. Deci, părinții ei nu mai sunt, sunt doar cei care au avut grija de ea... Si femeia asta nu este de acord cu relația noastră, adică a încercat sa ne și despartă, o trimitea pe prietena mea in afara la o sora de a ei, dar ea nu pleacă nicăieri fără mine... Si vrem sa terminam acum școală și sa ne mutam amândoi, părinții mei o îndrăgesc pe ea și știu problemele ei, dar faza e ca femeia aia nu o sa o lase sa plece de acolo și nu știm cum sa facem. Ea a zis ca o sa plece și asa, fără să îi spună. O sa o scot cumva de acolo. Eu am 19 ani și ea 20. Nu multe persoane ce simțim noi unul pentru altul și nu au trecut prin ce trăim noi, chiar dacă suntem inca copii, ne asumam mutarea asta. Vreau un sfat dacă fac bine sau nu. Va mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Atâta timp cât ea este majoră poate să decidă singură dacă vrea să plece din casa în care e acum.
Acea femeie care a crescut-o nu o poate obliga să rămână cu ea.
Gândiți-vă bine la ce o să faceți.

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu mai are ce sa zica femeia aia pentru ca e deaja majora, numa e nasol ca daca pleaca nu cred ca se mai intoarce vreodata si o cam rupi de singura ei familie, posibil s-o apuce regretele si frustrarile mai tarziu chiar daca acu pare fericita si entuziasmata.

| Violleta2022 a răspuns:

Fata fiind majora, la 20 de ani, nu are nevoei de consimtamantul sau aprobarea rudelor ca sa plece unde doreste.
Aici nu-i vorba de "lasat" ca nu poate tine nimeni incuiata. Cel mai probabil este o scuza pe care prietena ta o foloseste ca sa nu se mute cu tine, sau poate se indoieste de relatia voastra.
Revin si-ti spun, fata fiind majora poate sa faca ce vrea si sa se mute unde doreste si cu cine doreste, plecand definitiv de la rude.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă e majora își face bagajelul și pleacă, simplu

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Crezi tu ca nu multi au trecut prin ce treci tu? Crezi ca e singura relatie de genul? Asta nu este adevarat. Nu sunteti asa speciali pentru societate (inca), fata de vecinul de la 3 si iubita lui sau brutarul de la magazin si sotia lui (cu toate ca ei produc ceva).
Revenind la asa zisa ta "problema", noi nu suntem acolo sa vorbim cu parintii vostri despre asta. Da... faci bine. Vreti sa traiti independent, sa incepeti o noua etapa din viata voastra. O sa fie greu dar asta ajuta, pentru ca odata tot o sa faceti acest pas.
Si acesta a fost "sfatul", cu toate ca daca faci bine sau nu s-ar rezuma la un Da/Nu.
Daca ai cumva alte intrebari la care stii ce raspuns cauti, poti sa intrebi big grin

| Fatamuntilor a răspuns:

Acum indifent ca sunt parintii ei naturali sau cei care au crescut-o tot vor avea grija de ea atata timp cat ei vor fi pe acet pamant!
Nu e bine sa o indepartezi cu totul de parintii ei!
Incearca sa stati de vorba cu parintii ei sa ii asigurati ca aveti stabilitate financiara si aveti cu ce va intretine. Daca aveti! Pentru ca ma indoiesc ca la varsta ta ai un loc de manca care sa va asigure traiul la amandoi.Ca daca va ajuta parintii in totalitate nu ati facut nimic.
Sfatul meu ar fi sa mai asteptati 2-3 ani pana veti dobandi stabilitatea financiara care sa va asigure traiul! Eventual mai puneti bani deoparte ca nu depindeti in totaliatate de parinti,

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu o poate ține cu forța din moment ce e majoră.

| AC4S4 a răspuns:

Cum spun si ceilalti, nu poate fi tinuta cu forta. Parintii nu au obligatia sa aiba grija de voi din moment ce sunteti majori.
Sfatul meu e sa te maturizezi intai. Cum crezi ca va merge relatia cat timp mamei iubitei tale i te adresezi cu "femeia asta"? Mama ei ii vrea binele. Probabil nu aveti un job stabil, cum sa va descurcati singuri?

Mai aveti rabdare, ganditi-va serios la relatia voastra ( chiar la casatorie ), nu va ganditi pueril.

| sergiumd1010 explică (pentru AC4S4):

Nu e mama ei reala. Și ca să fiu scurt, i am dus de ziua ei un buchet de flori, și a trebuit sa ascundă buchetul când a ajuns acasă din cauza femeiei ăleia, ca ii era frica, se lua de ea dacă vedea buchetul. Femeia aia trăiește acum o mie de ani, nici măcar nu o lasă să iasă sa ne vedem, ne vedem doar după ore și atât, ii este frica de ea. Eu vreau cât mai repede sa o scot din casa aia. Înțelegi?

| Mynameis93 a răspuns:

Eu cred că ar trebui să luptați pentru iubirea voastră. Ea este majoră, are tot dreptul să plece dacă vrea. Trebuie doar să aveți inițiativă. Vă urez numai bine și să vă țină relația?

| alehar05 a răspuns:

Trebuie sa te gandesti si la factorii pentru care nu o lasa sa fie impreuna cu tine, un parinte normal nu isi fereste copilul de fericire. Mutarea in cuplu nu este asa usoara cum crezi tu, exista responsabilitati si e nevoie si de bani, plus ca tu nu vrei sa urmezi o scoala, ea nu vrea asta? Cine o sa va intretina in facultate? Parerea mea ea sa vina la tine sa stai impreuna o luna si sigur mama ei va intelege ca relatia e una serioasa si o va accepta.