| iRejecT a întrebat:

Am și eu o mică problemă și vreau un sfat din partea voastră.
Am 23 de ani și prietena mea are 17 ani și vrem să ne mutăm împreună. Cum trebuie să procedăm legal ca să nu avem probleme cu părinții ei?
Din ce am înțeles, se poate printr-o declarație pe propria răspundere din partea ei, doar că nu știu exact cum arată acea declarație, mă puteți ajuta cu un link sau un model?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Nu aveti cum decat daca si părinți ei sunt de acord. Poate sa dea ea câte declaratii vrei, daca părinți ei anunță poliția sau vin după ea tot acasa o va duce.
Încercați si voi sa va cunoasteti părinți, sa o luati treptat, sa mergeți unul la altul etc si pe urma sa va mutați impreuna, pentru ca daca tu o iei asa de acasa familia ei nu te va suporta niciodata.

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

Nu politia stabileste daca trebuie sau nu sa revina acasa. Nu exista de fapt nici o infractiune, sau macar contraventie dovedita pentru a lua vreo masura. Nu mai speriati aiurea oamenii, si in special adolescentii, cu politia. Ei au abilitati limitate si clar stabilite, iar dusul adolescentilor cu japca acasa nu face parte din ele. De asemenea, ca si copil sau adolescent, ai niste drepturi, pe care din pacate multi nu si le cunosc. Parintii nu pot dispune dupa bunul lor plac de tine.

| Freya1 a răspuns (pentru Holiday):

Nu am spus că stabilește politia, am spus că daca e minoră părinți pot sa meargă cu politia sau singuri după ea.Din cate stiu in cazul in care un minor pleaca sau dispare de acasă la poliție suni sau cu ei pleci sa il cauti.
Cat timp esti minor părinți raspuns de tine.

| Holiday a răspuns (pentru Freya1):

Tu poti sa te duci la politie, sau unde vrei, dar la 17 ani, daca nu vrea sa revina acasa, va trebui obtinuta o hotarare judecatoreasca in sensul asta, iar pana se obtine aia, daca se va obtine vreodata, pentru ca fiind plecata de bunavoie si traind in conditii bune probabil ca nu, face 18 si e degeaba. Doar nu-ti imaginezi ca o va lua sectoristu` cu forta...La pusti/pustoaice mai mici sau copii e altceva, dar la 17 ani deja e cam clara treaba.

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu exista *legal* pana ce ea nu implineste 18 ani. Orice altceva, e bla-bla.

| Adry05 a răspuns:

Nu mai puteți aștepta măcar până face și ea 18?!

| darrio2007 a răspuns:

Legal, trebuie sa asteptati sa implineasca 18 ani. Discutii cu parintii oricum vor fi. Daca nu va veti descurca cu banii tot la parinti va veti intoarce. Asa ca, mai ganditi-va.