| Pufi69 a întrebat:

Salut TPU! Am uitat complet de rovinietă timp de 4 luni(din decembrie până în martie). Astăzi mi-a venit prima amendă din decembrie. Am înțeles că vine o amendă pe lună. Acum vin cu întrebarea dacă voi mai primi încă 3 amenzi sau dacă am fost prins de camere de 30 de ori îmi vor veni 30 de amenzi timp de 30 de luni?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.9, alin.(8) din OG nr.15/2002, privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(8)Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal de constatare a contravenţiei se comunică contravenientului în termen de cel mult 2 luni de la data aplicării sancţiunii contravenţiei. În intervalul de la data săvârşirii contravenţiei până la data comunicării procesului-verbal de constatare a contravenţiei nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenţiei pentru lipsa rovinietei valabile pentru acelaşi vehicul."
Asa fiind nu se pot aplica doua sau mai multe amenzi in intervalul de la data savarsirii primei contraventii si pana la primirea procesului-verbal de contraventie de la aceasta. Nu este un termen fix, poate sa fie de o saptamana, o luna sau chiar mai mult.

3 răspunsuri:
| goguPatent a răspuns:

Iti vine 1 amenda.
dupa ce o primesti pe prima daca mai treci pe la camera iti mai vine una samd.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Sincer, imi e greu să cred că poți "uita" de așa ceva luni de zile.
Eu știam că primești amenda de fiecare dată când treci pe la cameră... sper că mă înșel.

| GhostRider2535 a răspuns:

Daca au fost un judete diferite posibil sa iti vine din fiecare judet cate 1 timp 4 luni daca zici ca de atunci nu ai.