| alexcelmic a întrebat:

am un verișor de 12 ani,a avut o neînțelegere cu un coleg care e mult mai solid ca el,iar după școală l-a lovit și mi-a spus mie, aș vrea să știu dacă îl lovesc în școală, de exemplu în bărbie și îi sparg dinții cam ce aș putea păți pe lângă exmatriculare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei avea dosar penal si poti fi condamnat pentru infractiunea de lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Cel mai bine este sa se rezolve problema legal, spunand parintilor si dirigintelui, astfel sa se poata lua masurile legale impotriva respectivului.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Verisorul asta nu are parinti?
Sa le spuna parintilor si sa mearga la scoala sa faca plangere impotriva acelui coplas.
Tu nu ai de ce sa intervii, ca ti se face dosar penal daca il lovesti si crede-ma ca ramai cu dosarul ala pe viata.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să vorbești cu el și să îl avertizezi să îl lase în pace pe verișorul tău.
Nu mi se pare corect să fii exmatriculat din cauza unui needucat.
Poți vorbi și cu un profesor și să îi explici situația.

| alexcelmic explică (pentru Andreeush):

Am vorbit cu el,e tipul acela de copil care e plin de aere,i-am spus să-l lase în pace, a spus că îl v-a lăsa, sper că așa să fie, profesorii probabil o să afle mâine sper să se rezolve, mersi de atenția acordată.