| anonim_4396 a întrebat:

Am vândut o mașină zilele astea, mai are sa imi dea 500 lei pe fiscal! Acu s-a trezit ca masina e defectă, pana sa cumpere masina si sa semneze contractul a vazut-o, a mers cu ea si a zis ca o vrea. Poate sa facă ceva dacă nu ii înapoiez banii?
Si daca da, cine ar câștiga? Cum am spus, masina a fost văzută si nu a vrut sa o bage in service cu noi.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru @ Annastassia :
masina nu se vinde prin notar ci se vinde prin intermediul unor societati care fac acte auto, ei sunt obligati sa respecte legea iar actul prin care se instraineaza/achzitioneaza un autovehicul se numeste contract de vanzare-cumparare.
Pe de alta parte daca eu as fi legiuitorul si mi-ar pasa de cetatenii mei, normal ca ar exista o lege in care actele auto sa nu se poata face la colturi de bloc, orice pfa si srl obscur ci as crea ceva o institutie de stat care sa se ocupe cu asta, dar daca la noi nimeni nu vrea binele nimanui.
Deci iti dau dreptate ca era mai sigur daca se facea prin notar, dar prin notar nu este necesar sa faci contractul de vanzare-cumparare ci acolo sunt cazuri mai complicate cum ar fi cand mostenesti o masina de ex.
Nu e rea insa propunerea ta.

| Simpatic a răspuns:

O institutie sub autoritatea statului nu este mai asta un fapt comunist, nici nu am trait in comunism asa ca sa stii.
SeReI, MAI, MAPN si multe altele sunt institutii ale statului, sunt ele comuniste? din punctul tau de vedere da.
Am vandut la colt de bloc la astfel de societate "necomunista" masina fara sa fie proprietarul de fata desi actele masinii erau pe numele lui, si nu sunt singurul, deci? si cate si mai cate nereguli se pot face daca cunosti pe cineva care face acte auto de astea.
Sunt societati obscure care fenteaza legea.

| Violleta2022 a răspuns:

De cand se vinde fiscalul separat de masina?
ce fel de vanzare a fost asat?
Una legala, la notar, cu acte in regula?

| siriusblack98 a răspuns:

Dai impresia ca esti un pui de samsar pus pe tepe.Da, normal ca poate sa faca.Te da frumos in judecata pentru frauda si inselatorie si ti se deschide dosar penal, asta pe langa faptul ca o sa-i restitui toti banii primiti + cheltuieli de judecata.