| N0H4CK a întrebat:

Salut, TPU.
Am voie sa ascult muzica la casti in timp ce conduc? Unii spun ca da, altii nu. Mie nu-mi merge radioul si de obicei merg cu castile in urechi.
Parca nu merge condusul fara ceva metal.

23 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista prevazuta o interdictie expresa in acest sens dar fapta poate fi socotita contraventie, avand in vedere prevederile art.100, alin.1, pct.10 din Codul rutier, citez:
"ART. 100.(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
10. efectuarea de către conducătorul unui vehicul a unor activităţi de natura a-i distrage atenţia de la conducere ori folosirea instalaţiilor de sonorizare la un nivel de zgomot care afectează deplasarea în siguranţă a lui şi a celorlalţi participanţi la trafic;"
In prezent amenda este de la 580 lei la 725 lei, cu posibilitatea de a plati jumatate din minim (290 lei) daca o platesti in 15 zile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa se moare la volan. Cu ceva metal.

| N0H4CK explică (pentru sadrian46):

Cred ca cei mai multi au murit pe manele

| sadrian46 a răspuns (pentru N0H4CK):

Eu mor pe manele din orice poziție. În Jocul cu mărgele de sticlă de Herman Hesse, un SF clasic, se explică cum poate să moară o civilizație din cauza manelelor.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Voie da. Legal nu. Moral si tactic, SUB NICI O FORMA. Si eu iubesc metalul, dar cand sunt in trafic — ca pieton, ca nu conduc — prefer sa aud tot ce se intampla in jur. Chiar cand am casti, las volumul suficient cit sa aud ce se intampla in jur. La volan, deja mai atenueaza si masina din zgomotele exterioare, deci NU. Trebuie sa fii complet inconstient sa iti bagi doape in urechi. Am vazut ieri un debil cu ceva tanc 4X4 intr-o intersectie - bubuia muzica in masina de ii picau geamurile si avea si casti in-ear. Pai daca pornea o masina de pompieri toate sirenele la un metru de el ala era lemn, nimic nu auzea.

| OldSoul a răspuns:

Legal, habar nu am.

Dar gandeste-te asa la urmatoarea varianta.
Tu asculti muzica, treci pe langa un radar neinscriptionat, te prinde, si porneste dupa tine.
Tu, avand castile in urechi, nu o sa auzi asta, si uite asa, pe langa amenda normala, poti sa mai primesti inca una, doua, ca nu ai oprit la somatiile lor.

| Bizon95 a răspuns:

Dpdv legal NU SE POATE DOVEDI
dpdv LOGIC, esti o potaie CARE FACE ACCIDENTE
pentru ca majoritatea castilor nu te lasa sa auzi altceva decat muzica, NU, NIMIC DIN CE TREBUIE SA AUZI CAND CONDUCI

eu iubesc muzica, si urasc pe toti care incearca in orice fel sa nu ma lase sa ascult muzica

DAR

LA VOLAN MI SE PARE O IMBECILITATE CRIMINALA ABSOLUTA

NU AS ASCULTA NICIODATA MUZICA LA VOLAN
*********IN NICI UN FEL... OARECARE**************

deci, succes si la mai mare cu procesele penale de ucidere din culpa generate de ascultarea muzicii la volan SI MAI ALES **SPER** CONSTIINTA TA CARE O SA TE TORTUREZE ca ai omorat oameni nevinovati!

| mitzok a răspuns (pentru Bizon95):

Cam sever

| Bizon95 a răspuns (pentru mitzok):

Putin DA
real, NICI PE DEPARTE
daca tu sau MAI RAU eu as ramane fara maini, picioare sau FARA VIATA pentru ca unul ca el a ascultat muzica la volan, nu cred ca ar mai fi asa de sever, PENTRU NIMENI

mie IMI PLACE sa ascult muzica tare, DAR NU CONDUC CAND FAC ASTA

******IN NICI UN CAZ NU CONDUC******

SI CAND MERG PE JOS, COMPENSEZ SERIOS UITANDU-MA IN TOATE DIRECTIILE CAND AJUNG PE STRADA, CHIAR PE TRECEREA DE PIETONI... CHIAR CAND E VERDE (NOOOO SHlT)
prea multi nebuni, EXACT ca asta care a intrebat big grin

| mitzok a răspuns (pentru Bizon95):

Cu te te dezavanteaja pe tine ca pieton faptul ca un sofer nu are auz? presupun ca tu te refereai la atentie fata de pieton, daca tu respecti toate regulile ca pieton nu vad cum ar putea sa te omoare, sau daca asculti muzica, asigura-te la fiecare manevra, oricum... ce stiu eu

| Bizon95 a răspuns (pentru mitzok):

Nope, nu e nici o problema, continua sa traiesti in mmorpg-ul de gen gta de unde ai iesit si unde DE FIECARE DATA te rezurectezi la spital, CHIAR DACA AI FOST RUPT IN BUCATI... SERIOS!

| mitzok a răspuns (pentru Bizon95):

Am incercat sa vorbesc serios cu tine ca atunci cand imi iau masina sa stiu de ce nu este ok sa ascult muzica in casti. Se pare ca nu am reusit sa primesc un raspuns.

| Bizon95 a răspuns (pentru mitzok):

Gta e la mici pitici

CARMAGEDON is za shiiiit

am auzit de unii care au jucat tot week-end-ul Carmagedon dupa aia vroiau sa dea peste pietonii REALI pe strada

*************RESET******************

hai sa incercam in termeni simplii
muzica in casti iti diminueaza atentia pana la nivele innaceptabile de gen incomptatibile cu accidentele si chiar viata

DOVADA

toate, TOATE
T O A T E
castile de la Apple NU au izolare fonica pentru ca isi permit sa iti bage pe gat siguranta (daca nu ai izolare fonica, auzi restul lumii si cand mergi pe strada SI CAND CONDUCI) chiar daca te INSULTA la mai multe nivele (sunt in autobuz, un bebelus URLA DIN TOTI BOJOCII LANGA MINE, iar castile de la Apple nu ma protejeaza in nici un fel, NU aud nici o muzica, ci doar urlete)

| mitzok a răspuns (pentru Bizon95):

Ai dreptate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mitzok):

Hai sa iti fac un mic scenariu - ala de asculta muzica are cedeaza, nu se uita cu atentie, vine din lateral un tir si ii baga o goarna care l-ar fi putut sa faca sa opreasca, dar nu o aude, iar tu traversai 30 de metri mai incolo. Tirul da peste idiot si il proiecteaza peste tine. Voila. Nu e ca si cum nu s-ar intampla de-astea si e fix un caz super-fantezist.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mitzok):

La fel, esti undeva in trafic si vine o salvare, tu asculti muzica si nu o vezi. Blochezi salvarea. Pierde 30 de secunde din cauza ta. Inca vreo trei destepti ca tine, pacientul ajunge cu 2 minute mai tirziu. 1 minut prea tirziu. Ai vrea ca maica-ta sau taica-tu sa moara din cauza ca salvarea a ajuns cu 2 minute prea tirziu din cauza ca niste destepti ca tine nu isi dadeau seama de ce ar fi nociv sa asculti muzica la casti in masina?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bizon95):

STUPID PEDESTRIANS! Carmageddon e miezul, intr-adevar! https://www.youtube.com/watch?v=nMzFOcb9DyA

| Bizon95 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Exact big grin

| N0H4CK explică (pentru Bizon95):

Ce te-aprinzi asa? Din melodrama o dai pe injurii si jigniri. Spuneti parerea frumos, obiectiv. Vorbesti de parca deja am omorat 3 oameni. Daca era cu adevarat sa se intample ceva, atunci vino si critica-ma. Daca le vorbesti asa urat tuturor, uite de-al dracu vor asculta muzica in continuare in masina, ca sa-ti faca tie si celor ca tine in ciuda.

| Bizon95 a răspuns (pentru N0H4CK):

Cred ca prefer sa tun si sa fulger aici, decat eu si copii mei (cand voi avea) sa fie calcati de unu' care nu auzea decat muzica
moment in care, dupa reactia ta, cred ca ai perceput ideea big grin

| Dalmore a răspuns:

Fă rost de un radio, nu fi cretin.

| 1231242 a răspuns:

Nu

| N0H4CK explică:

Mda... Nu am patit nimic pana acum. Atentia puteam in continuare sa o distribui corespunzator. Sincer, nu ma afecteaza cu nimic ascultatul muzicii la casti. Dar na, neprevazutul e o curva. Nu mai ascult la casti...