| WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

Salut TPU. Aparent NATO a decis sa se retraga din Afganistan pana la 1 Septembrie (nu am mai auzit de mult atatia oameni strigand "bag ***" si atatea injurii la adresa lu Joe Biden) si militarii romani se vor intoarce acasa. Multi oameni printre care si eu mai voiam sa mergem din diferite motive (de la bani, la avansari, decoratii, etc etc). Stim toti ca americanul nu sta cuminte de fel si o sa mai fie teatre de operatii, intrebarea mea este unde credeti ca vor mai fi?

24 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Iran

| WolfgangKreutzfeldt explică:

Tu nu intelegi ca Bideu a zis ca America si-a indeplinit scopul acolo si ca talibanii cica au fost infranti ( cu toate ca nu e asa, ci s-a semnat un tratat de pace cu talibanii ) si ca ne retragem de acolo?

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Zuzu1991):

Interesanta optiune cu toate ca nu cred. Ar fi calumea sa se intample ca in invazia Irakului. Cred ca as fi primul care s-ar oferi voluntar sa plece in Iran

| sabin89 a răspuns:

Deci tu eşti un adept al războiului. Caţavencu dorea progresul cu orice preţ; tu se pare că doreşti războiul cu orice preţ

| WolfgangKreutzfeldt explică:

Sa stii ca am avut misiuni sub egida ONU in Angola ( asta a fost mai demult ) si in alte tari deci o misiune in Africa nu ar strica. Pe cei care au fost in Angola ii auzeam spunand ca pentru niste mancare luai de la localnici orice doreai plus de asta cica africancele se intindeau cu soldatii si pe un simplu iaurt la ce situatie era acolo laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gândește-te că acum vei avea mai mult timp să cunoști fete. BTW, ce ai făcut cu franțuzoaica?

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru sabin89):

N-am nimic cu oamenii dar spune-mi tu mie cum avansezi, cum esti mai primesti o decoratie, una alta? Uite de ex din Afganistan mi-am luat o roaza de lucruri pe care nu le gasesti in Romania. Sa nu mai ziceam de bani, pfoaiii cati bani s-au scos din vanzarea de munitie ( considerata trasa ) catre afgani, sau de cate ori nu am tras cu arma doar ca nu aveam ce face sau de vanzarea de combustibili tot catre afgani, sa fereasca al de sus se dadeau niste "tunuri" acolo de te durea capu. Sa iti zic cu cate cartuse de tigari s-au intors soldatii romani in tara? Tigari pe care le luai la 1 dolar pachetu si aici le vinzi la vreo 20 de lei aici, deci cum sa nu vrei sa pleci in misiuni din astea de "mentinere a pacii"

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru anonim_4396):

Mai am de invatat la acest capitol laughing. Cu frantuzoaica nu a iesit nimic pana la urma

| Zuzu1991 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Deh, si eu sunt curios, cand au fost turnurile gemene si au zis Afganistan, toti ieeeee, omoram teroristi, let's go!
cand a fost Irak a fost cu nu am gasit arme de distrugere in masa, pentru care am facut razboiul, asa ca "interesul e petrolul nu terorismul"

acum cu Iran-ul SUA chiar vor sa le-o traga, pentru ca vor sa faca nustiuce chestie mare de vandut petrol, care pana acum era numai la americani, si deci americanii ar pierde in draci, asa ca...

sunt curios ce "solutie" or sa gaseasca

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mai aproape. Ceva cu rusoaice...

| darrio2007 a răspuns:

Iti pare rau ca ai vrut sa ajungi acolo si nu mai poti acum, pentru bani si alea, alea? Dar la partea ca te-ai fi intors in patru scanduri te-ai gandit?

| Mopmop a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Mi-as dori sa faci astfel de afaceti si in Romania. Sa te vad atunci cat de "erou " esti... Si da, sunt de acord cu colegu : vrei pardesiu cu patru scanduri neaparat?

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Zuzu1991):

Nu sunt la curent cu chestia asta, oricum daca e adevarat ce zici tu o sa fie interesanta treaba cu toate ca eu cred si am o presimtire ca de data asta o sa se intample ceva prin Africa, nu stiu de ce. Si ce solutie sa fie... Deja jidanii sunt bagati in Iran si le saboteaza armele nucleare, SUA le-a asasinat nu stiu ce general de rang inalt. Mai urmeaza o invazie si treaba ar cam fi gata acolo

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru GabiDumitrescu):

Hai mai bine sa nu. Sa speram ca n-o sa se faca treburi din astea asa aproape de casaca nu ar fi frumos deloc

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru darrio2007):

Sincer da, chiar imi pare rau ca nu o sa mai apuc misiuni acolo pentru ca a fost chiar misto cat am stat acolo ( de la conditii de cazare, oameni misto, intamplari pe care n-o sa le creada decat cei care au fost acolo, bani multi, tras cu arma si multe altele ) pentru ca a fost un mediu in care mi-a placut sa fiu si tot ce am facut am facut cu placere ( oricat de josnica ar parea fapta in ochii unui civil ). Referitor la bani iti zic sincer ca nu am castigat prea mult de la misiunea asta pentru ca 90% din bani i-am folosit pentru a-mi ajuta mama si bunica ( ambele au probleme de sanatate ). Am ramas cu vreo 2000 de euro si banii pe 3 cartuse de tigari aduse ( eu nu fumez ) deci aproape 0 tinand cont ca de 1000 de euro mi-am luat o masina ca sa am cu ce ma misca si atat. La partea cu muritul nu stiu ce sa zic, de murit poti sa mori si in Romania sau chiar in patul tau. Cate zile ai atatea le traiesti si alea 6 luni pe care le-am petrecut acolo le-am trait din plin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Îmi pare rău de săracele femei. Soldații aceia se pot numi violatori, practic au profitat de respectiva situație, africancele alea nu aveau de ales, ori se prostituau, ori mureau de foame împreună cu toată familia.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Mopmop):

In Romania e aproape imposibil sa faci miscari la capitolul munitie ( e intr-o evidenta stricta, oamenii nu mai sunt aceeasi si riscurile sunt mult prea mari si recompensele mici deci munitia nu merita ) in schimb cu motorina si benzina e mai usor sa jonglezi, iti zic doar atat ca intr-o seara am vazut cum armata romana a "pierdut" 2000 de l de motorina de alerga fiecare cum putea sa culeaga ce se putea culege si eu si colegii care eram politisti militari ne radeam de mai mai sa cadem pe jos. Citez un coleg care a zis niste vorbe in seara aia " Sa-mi mai zica mie cineva ca se traieste rau in Romania cand tu te debarasezi in halu asta de 2 mii de l de motorina " ( app a fost pentru prima oara in viata mea cand am vazut un lac la propriu de motorina ). La capitolul tigari e cel mai usor. Cand sunt exercitii in R. Moldova ( mai ales ) pot spune ca se burdusesc camioanele cu tigari, la vecinii Bulgari la fel se baga cartuse de tigari in tunuri si camioane de te crucesti cand ii vezi pe baieti cat de compact le pot pune. Daca mai vrei iti mai zic o groaza de chestii ( combustibili si tigari, astea se cauta in draci si se castiga bine de pe urma lor ). Deci poti sa fii "erou" si in Romania daca te duce oleaca capul. Eu unul nu ma bag in chestii de astea ( asa tare ) pentru ca nu ma pasioaneaza. Dupa cum i-am spus si colegului de mai sus, nu ma intereseaza 4 scanduri pentru ca oricum cate zile am in "contract" atatea le duc si pe urma gata, dar cat timp is aici imi fac viata cat mai usoara. Si pana la urma, de ce nu as face toate chestiile de mai sus? Familie abia de am, iubita nu mai am ca m-a lasat dupa ce am venit din misiune si multe alte probleme de ale mele

| Mopmop a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Eu unul nu sunt de acord sa trimitem soldati in afara! Ii trimitem sa faca ula mare Presedintele, ministrul de interne si cel de externe (nu dau nume ca oricum toti sunt o apa si un pamant!) Spunem despre cei din Iraq sau Afganistan ca sunt "teroristi". Sunt numiti asa de americani! Eu ii vad ca EROI care isi apara familia si Tara! Ce ai face daca vin rusii peste noi? Eu unul m-as face kamikaze! Si ai rabdare...nimeni nu baga de seama ce se intampla acum... sunt miscari mari de trupe peste tot. stai sa se termine cu Covidut.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru anonim_4396):

De ce sa ii numesti violatori? Ele veneau si voiau sa ramana insarcinate cu soldatii ONU pentru ca daca nasteau un copil mulatru sau alb primeau de-a bani de la statul lor de se imbogateau. Asta e viata de soldat adevarat din punctul meu de vedere. De la inceputul carierei mele numai cu oameni din astia "batrani" cu experienta am stat pentru ca am mai mult de castigat decat daca as sta cu unu care abia a terminat academia. In Angola ( si in alte teatre de operatii de altfel ) s-au intamplat muuulte chestii care pe mine ma lasa rece dar pe unii de aici i-ar face sa se scarbeasca si sa vomite, de la blow**b facut de africance prin gardul de sarma ghimpata ( asta dupa ce oamenii vorbisera in tara in urma cu 10 minute cam asa, vorbesti in tara cu nevasta si dupa 10 minute hop laughing ) pana la intamplari asemanatoare cu urmatoarea ( o sa incerc s-o fac cat mai usor de digerat pentru toata lumea si o sa omit intentionat multe detalii ) : Gandeste-te ca in apropierea bazei de acolo era un sat si in satul ala era o familie care avea o fata de vreo 16-17 ani cam asa. Soldatii ce faceau, mergeau la familia aia cu mancare, apa, tigari, etc etc, ii dadeau afara din casa, isi faceau toti treaba cu fata lor ( mereu 2 erau afara cu armele in maini gata de orice si se schimbau intre ei ) si dupa se urcau in camion, jeep sau ce aveau ei acolo si se intorceau la baza. Sau cand terminau patrulele nu conta ca aia dormeau, veneau baietii cu ratiile de mancare, ii dadeau afara pe parinti si pe copii mai mici si faceau ce aveau de facut acolo cu fata. Si asta e doar una din chestiile pe care le stiu de la "veterani"

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru Mopmop):

Scuza-ma dar faci parte din NATO ca vrei sau nu vrei. Daca olandezii sau nordicii pot sa trimita soldati acolo ( cel putin nordicii nu vad sa aiba vreun interes acolo ) putem trimite si noi vreo 700 de oameni ca nu is multi. Si asa se pot trimite mai multi ca logistica e asigurata de americani si baietii au resurse nelimitate. Eu nu cred ca vrei sa numesti erou un pusti caruia acum ii dai o sticla cu apa, da mana cu tine si dupa arunca cu piatra dupa tine cand esti cu spatele. Am gabjit 2 tineri afgani care voiau sa fie martiri si sa ia cu ei vreo cativa americani si romani si le-am incurcat planurile si asa mi-am castigat si o avansare ( grade castigate cu sange si nu-mi pasa ). PARDON, pentru cine vrei tu sa te faci kamikaze? Pentru o tara de cocalari, needucati de "smecheri" cu BMW si tigani? Daca asta vrei nu ai decat. Eu unul ma trag din familie de nemti si eu cel putin nu am nici un plan sa mor pentru o tara ca Romania care nu mi-a oferit nimic, ba din contra imi baga mana in buzunar pana la cot oricand poate. Daca vin vecinii de peste drum eu am 2 optiuni : 1. Roiu spre vest cat ma tin picioarele ori 2. Ridic mainile la prima patrula ruseasca intalnita si ma dau cu ei ( si asa am auzit ca rusoaicele sunt frumoase laughing, prind si sezonu de iarna in Siberia, ciocolata calda si drumetii pentru toata lumea rolling on the floor ). Acu lasand gluma deoparte, daca se porneste ceva serios nostalgicii au timp o zi sa-si reaminteasca rusa pe care au invatat-o cand erau mici pentru ca Romania nu poate sa tina Rusia mai mult de 24 de ore plus ca nu exista munitie suficienta decat pentru cateva zile de ciomageala serioasa, asa ca...

| Mopmop a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Sincer, daca imi permiti, tocmai ai spus ca ai fost in "teatre de operariuni" Acolo Romania prin extensie te-a trimis. Existand o cat de mica sansa sa mori pe acolo asta inseamna ca mori pentru Romania...in fine. Te cam contrazici. Ceea ce zic eu este ca nu sunt de acord sa scoatem noi castanele din foc pentru americani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Deci profitau de acea familie, că nu avea de mâncare.

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru anonim_4396):

Da, într-un fel mai golanesc de a spune ca o mana spala pe alta

| darrio2007 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

De acord cu ultimele fraze ale tale, cu o singura diferenta. Una e sa iti cauti moartea si alta este sa o astepti.