| Kornuletz540 a întrebat:

De ce militarii americani și aliații lor s-au retras din Afganistan?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pentru ca si-au luat-o in cioc acolo si aia e, de aia au plecat. Au vrut ei sa stea pe acolo sa inflenteze zona, dar n-au reusit, ca altfel nu aveau ce cauta acolo, de aia s-au dus.
Talibanii le-au dat-o peste ceafa incet dar sigur.

Ei nu aveau ce cauta acolo, pe Bin Laden ala l-au ucis in 2004 parca, gata cu ala.
Aia cu terorismu era vrajeala ca de aia s-au dus, ca oricum terorismul musulman e global in toate tarile arabe si nici nu stii cine si cum.

| Kornuletz540 explică (pentru Mosotti):

Bin Laden a fost executat in 2011, conform versiunii oficiale. In plus, mai sunt doua chestiuni controversate in aceasta problema: prima, de ce au invadat Afganistanul si Irakul( se credea ca detin arme de distrugere in masa, cand de fapt s-a demonstrat ca nu era cazul), avand in vedere ca cele doua sunt state,, suverane, independente si nationale", ca si Ucraina, Georgia, Bosnia, Siria etc. iar a doua, ce legatura avea Irak cu Al-Quaida, avand in vedere ca teroristii ce au deturnat avioanele de pasageri la atentatele din 9/11 erau in mare originari din Arabia Saudita si Emiratele Unite( cei din guvernul american respectiv FBI/CIA stiau ca avea sa se intample acest lucru si n-au luat nici o masura)?

| Mosotti a răspuns (pentru Kornuletz540):

2011 e cu Bin Laden, ai dreptate, confundasem cu Sadam Husein din 2004.

Nu e nimic controversat, in Irak au intrat ca Sadam nu mai vroia sa faca ce vor ei, asa ca au inventat motivul cu arme chimice desi tot ei mai tarziu au zis ca nu erau arme acolo, ca vroiau si ei ceva petrol moca.
In Afganistan au intrat ca sa aiba ei influenta in zona, mai ales pentru rusi, poate urmareau sa mai puna arme prin zona, etc.

Pai sunt pe dracu state suverane, SUA a intrat peste tot cu forta unde a avut interesul, de aia este suspect ca ii condamna toti pe rusi, dar pe altii nu ii condamna desi au facut acelasi lucru, de aici iti dai seama ca, chestia cu Rusia e putin suspecta.
Cand Irak ataca Iran in 1980 nimeni nu se sesizeaza.
Cand Irak ataca Kuweit au sarit in sus americanii, ca aveau interes petrolul, pai mureau oameni si colo si colo, nu?
Si tot asa "umanitate", NU permitem sa isi atace cineva vecinii, pai Iran nu era vecin cu irak?! Nu doar Kuweit era.
Asta asa referindu-ne la "umanitatea" pe care i-a apucat pe toti pentru Ukraina.

Si ca dovada ca nu ai voie sa zici o parere mai nicaieri, ca te pedepseste si pe Youtube, iar iti dai seama ca e ceva neinregula cu libertatea de exprimare din anumit motiv.
Ca le e frica! Ca vin smecherii si le face viata praf la adminii de pe Youtube, forumuri daca exista alte pareri altele decat pro sua.

Iti zice "propaganda rusa..cu informatia asta", dar de unde stiu eu ca cealalta info nu e propaganda?!
Si e o parere, poate nici nu stii aia de la rusi, asa gandesti tu si asa vezi tu treaba la o adica.
Adica e dictatura de fapt.

Aia cu 2001 iti zic doar o parere a mea, a cam fost inscenata tot de americani, ca sa aiba motiv sa se duca in Afganistan, dar si alte smecherii. Si Bin Laden tot de SUA a fost inventat cumva.
Daca ai vazut cum au cazut turnurile, au cazut f bine controlat in jos ca si cum era implozie aranjata.
Reporterita a zis ca a cazut inca o cladire dar nu cazuse inca, dupa ce a zis a cazut, era in fundal in spatele ei. Am vazut clip eu acum ceva ani.

In turnuri evrei nu prea erau, deci stiau ce vine.
Normal ca nu au luat nici o masura, ca interesul era sa se intample asta.

Deci nimic nu e controversat, asa au lucrat mereu, cand au interesul nici o tara nu mai e suverana.
Adica sunt chestii simple de logica care spun multe chiar daca nu stii situatia amanuntit.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Au obtinut ce au vrut.

| gabicoo a răspuns:

Pentru că așa i-a ordonat maestrul Putin ucenicului Donald Trump!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Acordurile de la Doha au fost semnate în timpul administrației Trump iar retragerea s-a produs la începutul administrației Biden!

| gabicoo a răspuns:

Nu Trump e spion rus!winking
Tu ești! Cel mai spion rus de pe TPU! laughing
Și eu sunt James Bond de Românica!
winking

Răspuns utilizator avertizat
| ReddY25 a răspuns:

Se tem de teroriști

| Mosotti a răspuns (pentru ReddY25):

Pe teroristii din Siria tot americanii i-au finantat, dovada este ca aia aveau tancuri si armament greu, era imposibil sa nu afle de sursele armelor alora. Ala deja e armata in toata regula, nu mai sunt teroristi.
Si nu s-a facut nimic.
Dar asa mai bine sa zicem ca Arasad e cu teroristii si noi luptam contra lui, ca avem interez in zona.

Sigur ca sunt si teroristi pe bune, nu zic nu, care fac atentate prin Europa, una pentru ca vor de fapt sa domine Europa si sa arate ca nu ai ce le face, si pe de alta parte pentru ca si Europa face parte din cei ce saracesc tarile alea, care intretin conflicte acolo vanzand armament, si asa mai departe, si deci le-a facut la aia o viata de cacao.
Ca te jefuieste, iti ia materii prime, resurse, asa au facut mereu europenii si altii, de aia o duceau bine.

Răspuns utilizator avertizat
| blackann a răspuns:

Asa au avut ei chef.
Era prea cald...

| IceRope a răspuns:

S-a terminat macul, iar pentru diamante trebuie săpat prea adânc.

| Kornuletz540 explică:

Trump obisnuia ca in timpul deplasarilor in Rusia sa-si faca de cap cu prostituate in hotelurile moscovite unde era cazat, iar dupa izbucnirea miscarii #MeToo, Putin il avea la mana pe domnul portocaliu cu asta

Răspuns utilizator avertizat