| Speranta12 a întrebat:

Cine stie sa imi explice si mie care e treaba cu Afganistanul si SUA si romanii, imi puteti povesti si mie cei care stiti ce s-a intamplat in trecut si ce se întâmplă acum acolo? Azi am citit că "România participă activ la misiunea NATO din Afganistan, astfel că un nou contingent al Jandarmeriei Române va pleca în teatrul de operaţiuni. Luni dimineaţă a avut loc o ceremonie la sediul Jandarmeriei Române, în care cei ce vor pleca în Afganistan şi-au luat rămas bun de la familii. Un nou contingent de jandarmi români va pleca în misiune, în teatrul de operaţiuni din Afganistan. Contingentul este format din 6 ofițeri și 10 subofițeri, care provin din mai multe unități teritoriale ale Jandarmeriei Romăne. Militarii români au misiunea de a oferi instruire, consiliere şi asistenţă pentru forţele de securitate şi instituţiile afgane." Care sunt cauzele la ce întâmplă acolo?

9 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Pe scurt
Afganistanul a fost declarat raspunzator de atacul la turnurile gemene din 11.09. 2001 si a fost atacat de USA si UK
dupa aia, NATO si UN mentin pacea acolo
.ro e membru NATO, asa ca mergem si noi acolo ca sa mentinem pacea si sa facem America "great again"... ca ei profita cel mai mult dupa razbelul din Afganistan

intr-adevar e diurna si spor de periculozitate mare daca te duci acolo, DAR... poti sa fi omorat oricand de talibani, sau de mine puse pe drum, iar daca te intorci teafar si cu toti camarazii morti, in rrominica nu exista suport pentru PTSD (Post Traumatic Stress Syndrome) asa ca o sa iti lipseasca o doaga toata viata, chiar daca iti dai toti banii pe tratament

| Speranta12 explică (pentru Bizon95):

Imi poti spune te rog cu ce lucruri beneficiaza concret america din razboiul din afganistan?

| Bizon95 a răspuns (pentru Speranta12):

Preturi mici la petrol

dupa terminarea erei coloniale, in care tarile europene mergeau in diverse tari si le colonizau dupa care le exploatau la maxim (Anglia a fost de fapt cel mai mare imperiu care a existat vreodata, doar ca dupa "imperiu" se mai adauga si "colonial", iar in perioada de glorie aveau bucati mari din Africa, intreaga Indie si chiar parti mari din China)...

a aparut noua versiune de cucerire: in loc sa fie colonie, tara e condusa de oameni locali, dar care sunt pusi de americani si care fac favoruri comerciale serioase americanilor

cel mai dur exemplu din istorie este Tahiti, avea conducere semi-dictatoriala, au fost in sfarsit alegeri libere, iar noua conducere a spus ca America trebuie sa plateasca taxe pentru bananele pe care le luau din Tahiti, moment in care apare lovitura de stat, si nici in ziua de azi Tahiti nu mai are o conducere centralizata (CIA au bagat intreaga tara in haos, timp de decenii si nici in ziua de azi nu si-a revenit doar pentru taxele la banane)

iar acum de curand e Venezuela, al carui lider se stie ca a fost otravit cu material radioactiv de catre americani

| Speranta12 explică (pentru Bizon95):

Crezi ca asa a fost si in Cuba cu presedintele favorit de americani pana sa vina revolutia?

| Bizon95 a răspuns (pentru Speranta12):

Da, cred, insa nu prea stiu asa de multa istorie a Cubei, doar ca americanii puteau sa il ajute pe Fidel Castro si nu au vrut asa ca el a apelat la rusi, care au venit si cu rachete nucleare si asa s-a ajuns la "Bay of the Pigs"

| Sonia822 a răspuns:

Da, E stat atacator, e in razboi de la infiintare. Au aia acolo bogatii ale solului si subsolului pe care vor sa puna laba. Asa cum au facut si la noi. Au oameni in toate pozitiile cheie, totul functioneaza impotriva populatiei. Dupa cum vezi. Te tine in saracie, si te tine pe loc, incat sa nu poti circula. Nu autostrazi, distrus cfr ca sa nu te poti misca, sa faci 12 ore cu masina de la Bucuresti la mare, si 2 zile cu trenul. Orice, ca sa renunti, sa pleci, sa aiba acces facil la orice. Stiai ca Ro avea fabrica de diamante?

| Speranta12 explică (pentru Sonia822):

Da stiam, mi-a spus tata.