| Luryan_Alex_2002 a întrebat:

aș avea și eu o întrebare!
Dacă aș vrea să fac o bicicletă vu motor de drujbă aș putea circula cu ea pe drumuri publice fără permis și fără să o înscriu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca bicicleta astfel echipata are caracteristici tehnice mai mici decat cele prevazute pentru moped atunci n-ai nevoie de permis de conducere si poti circula legal pe drumurile publice.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez
"„21. moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."

| cristi202 a răspuns:

In limita a 25 de km/h si 0, 25kw puterea motorului, poti conduce fara permis.
Poate asta te ajuta mai mult: http://blog.bimax.ro/info/ce-se-poate-conduce-fara-permis-in-2015