| AlexBoy88 a întrebat:

As vrea sa ma inscriu la scoala de soferi problema e ca am 17 ani.
Pot sa ma inscriu si de la 17 ani si sa primesc la 18 ani permisul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului rutier pentru orice categorie te poti inscrie la o scoala de conducere cu cel mult 3 luni inainte de implinirea varstei minime prevazuta pentru acea categorie. Pentru categoria B varsta minima este de 18 ani si te poti inscrie la scoala de conducere de la 17 ani si 9 luni.
De la aceasta regula exista o exceptie, respectiv elevii de la scoli cu profil auto pot face scoala de conducere de la 17 ani.
Testele teoretic si practic se pot sustine numai dupa implinirea varstei minime.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La scoala de soferi te inscrii la 17 ani si 9 luni minim, iar examenele le poti da abia dupa ce ai implinit 18 ani

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru remus1007):

Si tu esti un detinator al adevarului absolut? care devine penibil si care nu suporta sa i se spuna ca a gresit? ca s-a umplut TPU de specia asta

Răspuns utilizator avertizat
| nikname a răspuns:

Nu poti! Poti s-a te apuci de scoala cu 3 luni inainte de a face 18 ani!

| Dalia5didi a răspuns:

Poti sa te apuci cu 3 luni inainte pana faci 18 o sa ai deja carnet si poti face si practica intr-o zona unde nu sunt masini si gata o sa fi un SOFER SMECHER happy

| Catalin_Avram_1992 a răspuns:

Cine iti zice da e tampit...cu maxim 3 luni inainte dar examenul il dai la 18

| Sergiu_Tohaneanu_1994 a răspuns:

Da. școala durează ceva timp și dacă iei din prima ai de așteptat. big grin