| Aidin2014 a întrebat:

as vrea sa stiu daca pot obtine azil politic in sua pe baza problemelor politice pe care le am in iran eu find jumate roman jumate iranian multumesc!

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Din moment ce ai cetatenia romana este aproape imposibil sa obtii azil politic in SUA. Americanii iti vor zice: du-te-n Romania, din moment ce acolo nu te persecuta nimeni pentru opinii politice sau religioase.

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

Daca ai cetatenia romana, ai drept de sedere in Romania cat vrei, plus calatorie libera in celelalte tari din UE.

Copilul unui cetatean roman este cetatean roman prin nastere.