| RobertMaxim194563 a întrebat:

Astazi la ora 8:30 am fost agresat/batut de un individ pe care il cunosc si am fost prieteni timp de 10 ani. In urma despartirii lui cu prietena, am invitat-o pe fosta lui in oras fara nici un fel de intentii. Pur si simplu ma plictiseam. Prin urmare a sunat individul pe numarul meu si m-a chemat la un abc din apropiere sa ceara detalii precum ca eu nu aveam voie sa ies cu ea, cu mentiunea ca nu sare la bataie si vorbeste frumos. Toate apelurile cu el au fost inregistrate. Ma prezint la abc si dupa cateva momente incepe si imi arunca o palma apoi eu m-am retras in interiorul magazinului abc unde a mai continuat cu o palma si un pumn in toracele stang unde m-a si invinetit insesizabil.
Acum eu am facut plangere la politie si am fost la spital unde mi-au facut 4 filme la torace si craniu unde nu au gasit nimic rupt sau fracturat. In timp ce eu ma ocupam de acestea ma suna si imi spune ca e beat si ca ii pare rau si sa ne intalnim sa ma plateasca sa renunt la acuzatii.
Ce e de facut?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La alta betie isi va aduce aminte ca te-a platit si va vrea sa-si recupereze banii. Daca-l dai in judecata te va tine minte si ti-o va plati. Deci oricum o dai este rau. Acum depinde doar de tine daca vrei sa te tarasti prin tribunale pentru o indoielnica despagubire, tu neavanand mari probleme de sanatate. Eu zic sa-i iei banii si sa-ti vezi de treaba. Eventual sa-l inregistrezi cand discutati si intalnirea sa aiba loc cu martori intr-un loc bine populat.

| RobertMaxim194563 explică (pentru Salontanul):

Am avut doua operatii pe plamani. Asta a si fost faza de aia nu a dat el asa ca disperatul in mine si stia asta.

| Evolution a răspuns:

Nu stiu, situatia este complicata in sensul in care noi nu il cunoastem si habar nu avem daca era beat sau pur si simplu asa a reactionat si daca e baiat bun sau nu. Depinde de tine, daca simti ca e ok sa faci asta si sa ii mai acorzi o sansa, atunci e ok. Totusi daca va cunoasteti de 10 ani, ar trebui sa stii ce temperament are.

| mr009 a răspuns:

Menține acuzația, dacă nu ai încredere în el, poate fi periculos. Prieten de 10 ani...

| RobertMaxim194563 explică (pentru mr009):

Am auzit ca s-a apucat si de fumat ce nu trebuie si bea mult. Deci la politie ramane.