| jackpot9 a întrebat:

Salut, TpU aseara am fost in centrul orasului meu deoarece era un eveniment si pana sa inceapa acesta am cumparat o sticla de bere si am mers la o scara deoarece toate bancile erau ocupate, dupa vreo 2-3 minute apare o masina de politie din care coboara doi politisti care incep sa ne ia datele (le scrisesera pe un carnetel) si sa ne verifice prin statie, apoi un politist a inceput sa ne intrebe daca vrem amenda aici sau acasa si noi initial spuseseram acasa si el a zis ca daca vrem acasa amenda este de 500 de lei si dupa noi am spus ca o vrem aici. Dupa aceea politistii l-au chemat pe primul caruia ii luasera datele si si l-au pus sa semneze o foaie pe care scria amenda de 50 de lei si dupa aceea politistii au plecat repede deoarece explodase o bataie pe strada 22 mai si la restul nu ne-au mai dat nimic. Intrebarea mea este daca voi primi amenda de 50 de lei prin posta sau de 500 de lei sau nu voi primi nimic?
Multumesc anticipat big grin

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate da un raspuns precis, depinde de politisti ce o sa faca.
In orice caz ma mira ca a primit numai 50 lei amenda, conform L.61/1991, rep. in 2014, amenda este de la 100 lei la 500 lei si nu se aplica prevederile privind plata pe loc sau in 48 de ore a amenzii. Doar daca respectivul era minor amenda este de jumatate, adica limitele sunt de la 50 lei la 250 lei.
Daca respectivului i-a dat aceasta amenda si voua trebuie sa va dea tot amenda respectiva, daca esti major ar trebui sa primesti amenda de 100 lei.

| mgtow a răspuns:

Plateste cine a primit hartia cu procesul verbal semnata de el

| neutrino a răspuns:

Daca tu nu ai semnat nimic si nu ti-au dat nimic la mana, atunci nu ai cum sa primesti amenda.