| anonim_4396 a întrebat:

Astazi pe mine si pe alti 2 prieteni ne-a prins politia cum aveam tigari la noi si eu o rozeta(eu am 13 ani, altul 13 si altul 14). Ne-au dus la sectie si ne-au luat datele (nume, nr telefon, domiciliu) dupa ce am dat toate acestea informatii ne-au spus ca maine sa venim sa dam niste declaratii. Ne-au mai zis ca nu o sa afle parintii. Intrebarea noastra e daca ne-au mintit sau chiar asa o sa faca. Au voie sa minta? Seriozitate va rog. Ne-au luat nr noastre de telefon

Răspuns Câştigător
| IoanaFrancesca a răspuns:

Tine cont de sfaturile celorlalți, însă de se mai întâmplă așa ceva, recomandarea mea e să spuneți macar de țigări că sunt ale părinților, daca le-ați avut într-un buzunar sau într-un rucsac, spuneți că părinții voștri au fost cu rucsacul sau pantalonii undeva. O să fie alertați părinții daca e să vă prezentați mâine, sau așa gândesc eu. Părinții v-ar fi certat poate acasă, dar totuși ar fi rezolvat cazul, v-ar fi luat partea ca doar nu voiau să plătească amenda sau să pățiți voi ceva. Cât despre rozeta, asta e puțin mai complicat. Plus că, din cât cunosc eu legea, nu exista vreo lege anti fumat minori. Dar exista "nu vindeți țigări minorilor". o să te întrebe eventual de unde le-ai cumpărat, eu zic sa nu dai vânzătoarea in primire că să te scoți. Ea risca amenda mare, tu având sub 14 nu poți răspunde nici penal (oricum nu e cazul) și nici amendă nu cred că iei, poate in avertisment daca e prima fapta și n-ai cazierul patat. Nu am cunoștințe de legislație, ți-am spus părerea mea, mai mult te poți documenta tu. Multa bafta, să spui cum a decurs

| Problematicul9106 a răspuns (pentru IoanaFrancesca):

Nu am mai avut probleme cu politia in trecut

| IoanaFrancesca a răspuns (pentru Problematicul9106):

V-ați mai dus azi? Daca da, cum a decurs?

| IoanaFrancesca a răspuns (pentru Problematicul9106):

Și macar de acum daca chiar aveți chef de astfel de lucruri, ascundeti-le prin haine și poate nu au motive sa va percheziționeze așa că nu afla. Eu v-o zic de bine, să nu primiți amenda sau să nu v-o luați de la părinți. Cel mai bine e să știe macar un sfert din gând părinții, că ei va scot in fața poliției "băieți cuminți". Sau aveți grijă la locurile în care le faceți. Chiar daca o opțiune buna ar fi să nu mai comiteți astfel de fapte. Dar voi gândiți că n-o sa va mai distrați, n-o sa mai aveți amintiri și până la urmă fiecare cu modul său de viață. Indiferent că va spun părinții să nu faceți, voi o sa faceți, pentru că e o tentație mare. Atenție să nu fiți prinși, in rest, și nu mă pot opune vouă. Bafta

| Problematicul9106 a răspuns (pentru IoanaFrancesca):

Trebuie la ora 20:00 nu la 8 dimineata. Urmeaza de vazut?

| IoanaFrancesca a răspuns (pentru Problematicul9106):

A, scuze, credeam că la 8 dimineata. Să aveți grijă la ce spuneți că, repet, va pune aceeași întrebare formulată altfel (bine, asta știu eu din unele cazuri, nu știu dacă se aplică sigur și la voi dar e bine de știut). Important e să fiți pe aceeași temă tu și prietenul tau, să nu spui tu ceva și el altceva. Ar fi bine sa va întâlniți pe la 7, să discutați despre ce urmează să spuneți. O sa revin și eu cu un răspuns la 9 sa vă întreb care e treaba. poate scăpați

| IoanaFrancesca a răspuns (pentru Problematicul9106):

Cum a fost?

| Problematicul9106 a răspuns (pentru IoanaFrancesca):

A fost ok. Nu i-au sunat pe paribti dar faza a fost ca maam mea e ceva psiholog si o cunosc toti politisti din deva si m-au recunoscut dupa nume. ne-au intrebat unde estam si nr de telefon alte parintilor. In concluzie am scapat happy

| IoanaFrancesca a răspuns (pentru Problematicul9106):

A, mă bucur să aud asta. Data viitoare, încercați și voi să fiți mai subtili, că sunt sigură că nu o sa vă opriți din făcut astfel de lucruri, chiar daca asa se zice că ar fi indicat. Multa bafta in continuare, mai dați și voi un ochi pe net la legi înainte să faceți ceva, macar știți să vă protejați sau cum sa intercationati cu polițiștii in astfel de cazuri.

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand politistii au gresit grav, voi toti fiind minori nu aveau dreptul sa va duca la sectie fara sa va anunte un parinte.
Spune-i imediat problema unui parinte si sa nu mergi fara el la sectie. Ma mira ca politistul ti-a spus asa, este o incalcare grosolana a prevederilor legale. Nu are voie sa va ia nici un fel de declaratie, fara prezenta unui parinte.
De altfel nici macar nu are ce sa-ti faca in mod legal, chiar daca fapta ta constituie infractiune, minorul sub 14 ani nu raspunde panal si nici contraventional, asa incat nici nu te poate amenda.
Problema cu tigarile nici macar nu intra in atributia politiei, cu exceptia cazului ca ai fi fumat in spatii inchise, in mijloace de transport in comun, scoala, etc.

| Problematicul9106 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cand ne-au bagat in duba ne-au spus sa ne pregatim telefoanele sa sunat un părinte. apoi cand am ajuns in sectie nu au mai pomenit sa sunam parinte ci doar sa venim maine la ora 8 sa dam niste declaratii( le-am spus ca am rozeta pentru ca e un baiat de 14 ani care ma tot ameninta si loveste si altele)si daca nu venim maine o sa vina la noi la usa.( la unul dintre noi nu i-a luat adresa ci doar numele nr de telefon si orasul. el e din Timisoara si acum sta la bunici in vacanta)cand eram in duba i-am rugat sa ne lase cu o avertizare si fara sa stie parintii. Am uitat sa precizez ca ne-au gasit pe toti 3 cu cate o bere laughing

| Ioandelasal a răspuns (pentru Problematicul9106):

Ati gresit ca nu v-ati sunat parintii. Si respecta ce ti-am spus in primul raspuns. de altfel singurul ce poate fi sanctionat contraventional, daca consuma berea pe domeniul public (parc, strada, etc) este cel peste 16 ani si limitele amenzii se vor reduce la jumatate.

| Problematicul9106 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Noi dorim sa trecem peste asta si sa nu afle parintii

| Iote a răspuns:

"Au voie sa minta?"
Dar voi aveti voie cu rozete, tigari si alte lucruri interzise?
Drepturile ti le stii. Dar obligatiile, nu?

| Problematicul9106 a răspuns (pentru Iote):

Am inteles ca am gresit foarte rau dar acum am nevoie de ajutor nu de oameni care critica

| Iote a răspuns (pentru Problematicul9106):

De ce te-ai temut, de aia nu scapi. Ai vrut sa nu stie parintii. Dar numai parintii va pot scapa. Ce veti primi pe urma acasa, nu mai scapi nici cu ajutor pe TPU.
Da, ai uitat sa spui de bere. Si ce ai mai uitat?

| IoanaFrancesca a răspuns (pentru Problematicul9106):

Dar ai uitat sa menționezi. Cum te-au prins? Le consumați sau le detineai? Și unde le detineai? Aveai ceva rucsac sau? oricum, dacă dați o declarație, nu va intoarceti sa aduceți alta. Vezi că ăștia pun aceeași întrebare formulată în alte moduri, mare atenție la ce spuneți, rămâneți la aceeași vorba amândoi, să nu vă șifonați că nu rezolvati nimic. Amândoi pe același subiect, gândiți înainte să vorbiți, și vă rugați să scăpați. Au fost fapte mai mari s-a terminat cu bine, tu ai noroc că n-ai 14 ani. Hai să-ți mai spun una, peste câțiva ani îți dai seama, îți amintești tu cu prietenul tau ce emoții aveați când v-a luat poliția pentru prima dată. Sper sa fie bine, bafta băieți

| mont a răspuns:

Fumatul nu e interzis la nici o varsta, nu are ce sa va faca. In unele orase e interzis consumul de bere/bauturi alcoolice in spatii publice, nu stiu ce sa zic. Pentru rozeta nu stiu ce sa zic, oricum cred ca a vrut doar sa va sperie, greoi va poate da vreo amenda. Mai mult de amenda nicigand.