| Username55 a întrebat:

Azi am dat sala pentru permisul auto(categoria B). Am trecut testul cu 23 de puncte iar programarea pentru traseu a fost stabilita pe data de 07-08-2017.

Problema este ca, la acea data, nu voi fi in tara si prin urmare nu voi putea sustine proba practica.

1)Cum pot face sa schimb data examinarii?

2)Ce se va intampla in cazul in care nu ma voi prezenta la "traseu"?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Depui o cerere pentru schimbare la seful politiei rutiere din judetul tau.
2.Va trebui sa te reprogramezi la proba practica.

| Username55 explică (pentru Ioandelasal):

Pai...sa zicem ca eu nu voi veni la proba practica, atunci examinatorul ma va pica din oficiu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Username55):

Nu se pica din oficiu, doar va consemna ca nu te-ai prezentat si va trebui sa te reprogramezi. Vezi sa nu depasesti perioada de 1 an de la terminarea scolii de conducere, daca o depasesti va trebui sa reiei totul - scoala, proba teoretica si proba practica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti incerca printr o audienta sa te reprogramezi... cel mai probabil dupa. Daca nu te prezinti oricum va trebui sa te reprogramezi

| Nesemnat a răspuns:

Buna. Îți propun să mergi la secția de poliție unde țiai facut programare si să ceri modificarea datei pentru examen.