| SpataroGiorgio a întrebat:

Buna! Am inteles ca poti da sala (testul teoretic) pentru permisul auto (categoria B) inainte sa implinesti 18 ani, iar traseul (proba practica) poti sa il dai doar dupa ce implinesti varsta respectiva. Imi puteti spune daca este adevarat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat.
Examinarea, atat teoretica, cat si cea practica, pentru orice categorie, se poate sustine abia dupa implinirea varstei minime prevazute de lege.
Pentru categoria B varsta minima este de 18 ani, asa ca nu poti sustine inainte proba teoretica. Doar scoala de conducere o poti incepe cu maximum 3 luni inainte de implinirea a 18 ani.
Probabil ai citit de examinarea teoretica din scoala de conducere, care se sustine dupa ce ai facut legislatia si dupa care se poate incepe conducerea.
In sensul celor aratate mai sus sunt prevederile Codului rutier si Ordinului MAI nr.268/2010.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Sunt anumite categorii pe care le poti lua la 16 ani (AM, A1 sau B1) si apoi scoala o poti face (pentru celelalte categorii) cu 3 luni in avans fata de data implinirii 18 ani dar nu poti da examenul decat la 18 ani. https://bit.ly/3A1cttL

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Spune-i celui de mai sus ca iar nu-i serios! Pe mine m-a blocat si nu-i pot spune. laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu este adevarat.
orice examen il poti da doar dupa ce ai implinit varsta

suntserios
| suntserios a răspuns:

@Salontanul nu tantalaule. Tu m-ai blocat pe mine. Eu nu am blocat niciun user pe site ul asta. Si ghice ce, spre deosebire de tine eu chiar am citit ce a intrebat omul si i-am raspuns punctual. Nu am batut campii cu categoriile

| Zinv a răspuns:

Proba teoretica o poti incepe cu o luna sau doua de a implini 18 ani. cand implinesti 18 ani poti sa dai traseul. eu asa stiu.