| Narco a întrebat:

Cam cum iti iei o masina pas cu pas? De unde o iei noua, nu la mana a doua, unde fac actele, cum trebuie sa zic acolo cand intru? Cat ma costa, unde o inmatriculez si ce trebuie sa zic cand ajung acolo? Cam cat m-ar costa inmatricularea si actele masinii?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cum au spus si colegii, la care mai adaug ca la reprezentante la pretul final, adica dupa ce ai configurat o masina daca stii sa vorbesti si se poate poti primi si discount, reducere pe care samsarii de masini nu o vor face niciodata.
Eu cel mai mult am primit (era a 2 achizitie de la acea reprezentanta) o reducere de 2000 de euro, la o masina de 22.000 euro, deci consistenta.
Nu te astepta in schimb la discout atat de mare, dar eu zic ca si 200 de euro sunt bineveniti.
Cum au spus si colegii de forum, inmatricularea costa o nimic toata comparand cu pretul unei masini noi.
Cei de la reprezentanta iti pot scoate numere rosii care-s falabile 90 de zile, in perioada asta iti faci programare la serviciul de inmatriculari, inmatricularea numai stiu cat costa dar ai de platit certificatul de inmatriculare si numerele definitive, nu e mare avere aici.
In perioada in care ai numere rosii neaparat faci RCA pe 1-3 luni, apoi cand pui nr definitive faci RCA pe ce perioada doresti intre 1 luna si 12 luni!
Cam astea sunt taxele de platit, actele necesare inmatricularii si/sau scoaterii numerelor rosii e gasesti pe siteurile de specialitate sau pe siteul ministerului https://drpciv.ro/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Intri la reprezentantă si discuti cu un agent de vanzari. Ce e asa de complicat, zici ca e nevoie de o parola ceva.

| Adrian5575 a răspuns:

Mergi la reprezentanta la diferite marci, faci test drive, daca iti place masina, vorbesti cu cei de la vanzari de acolo si fac ei totul sau iti explica exact ce ai de facut. Nu stiu exact pasii, dar cei de la reprezentanta te ajuta sigur. Inmatricularea costa o nimic a toata, pe langa pretul masinii.