| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU.
Ce inseamna atunci cand dosarul a fost trimis la parchet cu propunere de solutionare?
Pe net n-am gasit concret.
Funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cu ce propunere de solutionare.
Urmarirea penala este efectuata de un procuror sau sub supravegherea acestuia de catre politie.
Daca politia efectueaza urmarirea penala atunci, atunci cand considera ca a terminat-o, trimite dosarul de urmarire la Parchetul din care face parte procurorul care a supravegheat-o si acesta va lua hotararea finala, respectiv daca trimite dosarul in judecata, il claseaza sau renunta la urmarirea penala.
Indiferent ce solutie alege procurorul este obligat sa te anunte.
In caz ca te trimite in judecata te va chema pentru comunicarea rechizitoriului, in celelalte iti va trimite ordonanta prin care a luat alta masura.

| Anonim7391 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Daca a fost vorba ca am comis o infractiune de distrugere unde martorii au confirmat la politie faptul ca sunt nevinovat ca nu am distrus nimic.
Procurorul o sa inchida cazul sau o sa fiu trimis in judecata? Avand in vedere ca am martori

| AmandinaDragan a răspuns (pentru Anonim7391):

Uite aici :
Art. 253. NCP
Vezi cam pe unde te incadrezi. Se lasa cu puscarie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonim7391):

Daca este asa procurorul o sa claseze dosarul pe motiv ca fapta nu exista.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai exact ce spune: dosarul a fost trimis la parchet cu propunere de soluționare. Parchetul va da o solutie, care poate fi, dupa caz, începerea urmaririi penale, neinceperea urmaririi penale, incetarea urmaririi penale, clasarea dosarului sau trimiterea in judecată.

| AmandinaDragan a răspuns:

Tocmai ai un dosar penal. Ce ai facut?