| Dragos7979 a întrebat:

Buna ziua, ce înseamnă că dosarul a ajuns de la poliție la parchet și cum aș putea să găsesc mai multe informații despre el?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca politia a terminat urmarirea penala si a trimis dosarul la procurori.
Urmeaza ca procurorul care a primit dosarul sa hotarasca urmarea, respectiv daca intocmeste rechizitoriul si trimite dosarul la judecatorul de camera preliminara sau ia alta masura.
In orice caz o sa fii chemat la Parchet si procurorul o sa-ti prezinte rechizitoriul, bineinteles daca a hotarat sa-l trimita judecatorului.
Pana atunci nu stii si nu poti afla ce va hotari procurorul.
Daca este ceva mai complicat este bine sa-ti angajezi un avocat, acesta va putea vedea dosarul si sa te sfatuiasca privind pozitia ta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dosarul este in cercetarea procurorilor si mai multe informatii poti sa te duci sa-l studiezi tu si cu un avocat sau singur (cum vad ca nu te pricepi nu ti-as recomanda singur). Informatii despre el nu se dau pe internet pentru ca dosarul nu este public pana se depune la instanta. Altfel n-ai cum sa afli.

| mi25 a răspuns:

Inseamna ca dosarul a iesit din etapa de cercetare prealabila, etapa care este secreta. Se poate continua cercetarea sau trimite la instanta. In aceasta faza suspectul se transforma in invinuit si are acces la dosar. Daca se mai fac cercetari calitatea ramane de invinuit, daca cercetarea este terminata invinuitul devine inculpat.