| xGamerZ212 a întrebat:

Salut TPU,dacă am fost băgat involuntar (fără Știrea mea) intr-o infracțiune pot da in judecată pe dansul responsabil? Un prieten m-a mințit ca mergem la mătușa lui sa-i ude plantele ca e plecată de acasă, dar de fapt am intrat fără stirea omului in casa lui și eu nu știam, pot cere despăgubiri pe chestia asta? Ca am fost băgat nevinovat?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu poti cere dar iti spun sigur ca nu o sa obtii nimic, dimpotriva, poti fi condamnat pentru complicitate sau coautor la furt (daca ati furat ceva) sau violare de domiciliu.
O sa fie cuvantul tau impotriva cuvantului lui.
Te sfatuiesc sa inchei un acord de recunoastere cu procurorul si sa expui situatia reala, cel putin vei beneficia de scaderea cu o treime a pedepsei. De asemenea poti consulta un avocat penalist bun si vezi ce o sa te sfatuiasca si acesta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cum ati intrat?

| Hollyg a răspuns:

Sa ceri despăgubiri? Nu sa demonstrezi ca nu ai știut si ca esti nevinovat? Un avocat te poate lămuri.

| xGamerZ212 explică (pentru Hollyg):

Ma refer la persoana care m-a mințit ca mergem la Mătușa lui și din cauza asta am probleme acum

| Hollyg a răspuns (pentru xGamerZ212):

Caută-ti avocat.