| alx15 a întrebat:

Calomnia mai este considerata infractiune? Se nai face inchisoare pentru calomnie? Pot sa fiu dat in judecata sau sa imi ceara despagubiri? Astept raspunsuri

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Calomnia nu inseamna sa injuri ci sa afirmi in public lucruri false despre cineva care pot duce la sanctionarea persoanei sau la dispretul public al acesteia.

2 răspunsuri:
| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Salut, nu se face inchisoare dar se da amenda penala si persoana calomniata iti poate cere despagubiri.
Asa ca gandeste-te de doua ori inainte sa injuri pe cineva?

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns (pentru Lioana):

Ai dreptate Lioana, calomnia si insulta sunt doua lucruri diferite, la mine graba strica treaba...
Meriti fundita si mersi de corectare
?

| Lioana a răspuns (pentru Cristian_Cristi_1986):

Calomnia nu inseamna sa injuri ci sa afirmi in public lucruri false despre cineva care pot duce la sanctionarea persoanei sau la dispretul public al acesteia.