| Tatar_Denis_1991 a întrebat:

Daca indemnizatia pentru cresterea copilului am luat cu 2 luni dupa nasterea sa.Pana cand o sa am? Pana cand face el 2 ani sau 2 de ani de la data in care am depus dosarul?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indemnizatia pentru cresterea copilului se primeste pana la implinirea de catre acesta a varstei de 2 ani, conform OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.2. (1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară."

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Indemnizatia este pentru cresterea copilului pana la 2 ani, asta inseamna ca o poti lua pana in ziua de dinaintea aniversarii de 2 ani a copilului, fara sa se tina cont in vreun fel de momentul in care ai inceput sa o iei