| GrigoreMozil a întrebat:

Dau funda! Am o mica problema. Am intrat clasa a9a la un liceu dintr-un oras micut la cativa km de Bucuresti. Noi avem in clasa un baiat mai retras,care nu prea vorbeste,este foarte rusinos iar acum cateva saptamani cineva si-a facut un cont fals si a inceput sa ne injure,etc. Dupa aceea,acesta a inceput sa intre peste noi la orele online[Invatam in sistem hybrid]. Nu activa camera,nu vorbea cu vocea, scria doar pe chat putin, dupa iesea sa nu primeasca kick, intra iar peste 10minute,injura,iesea si tot asa. Tatal acestui baiat rusinos caruia i s-a furat identitatea a facut reclamatie la politie,la anti-frauda, etc si prin gandirea acestuia a ajuns la concluzia ca eu i-am spart contul fiului sau. Eu sunt constient ca nu i-am spart nimic insa mi-e frica sa nu fiu sanctionat pentru ca mi-a facut reclamatie pentru calomnie, furt de identitate, etc. Din cate stiu acest baiat are ceva "Relatii" si ma poate scoate usor vinovat.Nu vreau sa ajung in tribunal, etc dar nici sa recunosc ca eu am fost pentru ca nu este adevarat..Imi este foarte teama ca eu voi fi sanctionat. Aveti idee ce sanctiuni se pot oferi? Multumesc anticipat!
P.S.: Cum credeti ca se poate afla cine a fost in spatele contului fake? Prin ip exista vpn/proxy.
P.P.S.: A ajuns la concluzia ca eu am fost pentru ca eu am fost singurul care am stat acasa din a2a sapt. de scoala[am fost doar prima] din cauza unor probleme de sanatate iar pe cei din cealalta grupa cu mine i-a pus sa puna telefoanele pe banca, ne-a dat invitatie pe meet si tot a intrat.Cei din gr cu mine nu au facut asta inca. Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se ppoate dovedi la o investigație serioasă că nu ai fost tu.

| GrigoreMozil2 a răspuns (pentru sadrian46):

Si daca am fost eu, care sunt sansele sa scap nevinovat?

| sadrian46 a răspuns (pentru GrigoreMozil2):

Sunt șanse dacă se dovedește că ai fost inresponsabi, adică nebun. Atunci scapi de vinovăție.

| anonimg a răspuns:

Cu vpn sau nu, legea tot poate vedea IP-ul. Dacă te scoate vinovat și nu ești, atunci poți să faci recurs; dar dacă se constată și la recurs că ești vinovat, pedeapsa se va mări.
De altfel și școala este vină pentru că nu folosește o mai bună securitate. Adică să poată intra în chat numai elevii cărora le trimite profesorul invitație.
Au apărut toate chinezăriile de programe de videoconferință; dar nu toate sunt bune, securizate.

| GrigoreMozil2 a răspuns (pentru anonimg):

Sunt tot eu, la celalalt cont am gresit email-ul si nu ma pot conecta.
Folosim Google meet. Doar noua ne trimite link-ul insa cineva face misto si intra de 2 dispozitive sau trimite mai departe.
Cam cu cat se mareste la recurs?

| anonimg a răspuns (pentru GrigoreMozil2):

Daca esti vinovat si recunosti ca esti vinovat, atunci vei primi cea mai mica pedepasa. Nu ma pricep, dar cred ca undeva la 1000 de lei; si din partea scolii ti se va scade nota la purtare.
Dar daca esti vinovat nu ai cum sa scapi nevinovat. Toate companiile de internet isi cunoaste clientii dupa ip, chiar daca se foloseste vpn sau o pagina privata. Si legea are acces la toate aceste informatii.
Dar daca esti nevinovat nu ai de ce sa te ingrijorezi. Dar si daca esti vinovat, nu iti ia nimeni viata.

| Sekim a răspuns:

Nu iti fa griji, nu ai de ce. Daca nu ai facut o tu nu se poate dovedii. Si daca are ceva relatii, vor investiga online si vor vedea ca nu esti tu cel care a facut asta. Keep calm.

| GrigoreMozil2 a răspuns (pentru Sekim):

Si daca am fost eu si am incercat sa nu las urme si neg, cum pot dovedi?

| Sekim a răspuns (pentru GrigoreMozil2):

Pai daca ai fost tu si ai incercat sa iti ascunzi urmele cu VPN degeaba. Majoritatea sunt asa doar de fatada, merg pe site uri si astea dar ca protectie sunt cam 0.