| Rigor3 a întrebat:

Dau funda! Este urgent! Daca la ora de meet a intrat cineva cu tot felul de nume jignitoare si scria in chat tot felul de chestii jignitoare cu ce va fi sanctionat in cazul unei reclamatii/daca se ajunge in tribunal? Dar cel care i-a trimis link-ul cu ce va fi pedepsit? Si cam cat de greu se afla cine a intrat la ora pe meet/si-a facut un cont de Instagram si a injurat/etc? Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este descoperit poate fi dat in judecata pe cale civila, de cei injurati sau jigniti, in baza raspunderii delictuale, pentru afectarea dreptului la demnitate.

| Rigor33 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si ce sentinta are afectarea dreptului de demnitate? Si cam cum poate fi descoperit si cat dureaza?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Rigor33):

Nu este vorba de o pedeapsa penala, asa cum ti-am spus este un proces civil in care reclamantul poate obtine daune materiale si morale, respectiv o suma de bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu nimic si n-are ce sa pateasca(pentru ca nu a savarsit o infractiune, deci nu poate fi identificat de institutiile statului, iar nestiindu-i identitatea cei prejudiciati nu-l pot actiona in baza raspunderii delictuale) dar acum serios, te distrezi facand asta?

| Rigor33 a răspuns (pentru anonim_4396):

Faza e ca respectivul,a facut conturi false cu numele unui baiat, a injurat, a jignit si va fi acuzat de calomnie/furt de identitate de parinti acestuia si va fi acuzat de parinti, si de profesori pentru ca a intrat la ora de meet cu numele acestora, cu tot felul de injuraturi, etc.Ce crezi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rigor33):

Daca nu stie cine esti nu ai ce sa patesti