Întrebare recomandată | BBBBBgs a întrebat:

Salut TPU. De cativa ani am probleme cu fumul de la sobele vecinilor. Din luna septembrie pana in aprilie nu pot sa respir aerul de afara mai mult de 10 secunde din cauza fumului. In toata perioada septembrie-aprilie nu pot sa deschid un geam la casa fara sa intre acel miros oribil. Fumul acesta vine de la niste case care par abandonate, in care locuiesc familii de romi. Fumul care vine de la cosuri nu este doar de lemn ci si de cauciucuri sau carpe. Ce as putea sa fac ca sa scap de aceasta problema? Multumesc si sanatate.

Dau funda

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti face o sesizare la primarie, in atentia politiei locale + mediu + pompieri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sincer nu prea multe. Teoretic garda de mediu. Practic mă îndoiesc că vor face ceva.

| nukeyly a răspuns:

Ce as putea sa fac ca sa scap? nimic esti in ro, nu in America unde este The Purge - Wikipedia.

Nu te lua de romi ca sunt defavorizati. Nu conteaza ca te intoxica cu fum din lemne de bio fag din gradina domnului. Daca din septembrie pana in aprilie nu poti respira aerul inseamna ca ai plamani deosebiti, sa-ti respiratia atata timp e ceva.

Fa-ti un crematoriu legal unde sa arzi pe banda 24/7 tot ce moare pe planeta animale si oameni, te muti o vreme si angazezi roboti terminator in locatie, ii monitorizezi din aplicatie sa lucre fara pauza pentru parfumarea zonei. Sesizarile vor fi nule intrucat robotiii au nevoie de caldura si ei nu doar iarna. Sa ai tarc mare cat vezi cu ochiii sa poti depozita la soare muntii de materie prima.
Dupa sterilizarea zonei te muti la loc si cresti flori.

| adorbanii a răspuns:

Așa sunt toți țiganii, needucați

| MarinDaniel a răspuns:

Pentru a rezolva aceasta problema, puteți încerca următoarele:

Discutați cu proprietarii casei abandonate despre problemele create de fum. Încercați să gasiți o soluție împreună.

Contactați autoritățile locale, cum ar fi Primăria sau Garda de Mediu, pentru a raporta problemele cu fumul. Ei sunt responsabili de aplicarea normelor privind calitatea aerului.

Considerați să instalați sisteme de ventilație în casa dvs. pentru a menține aerul curat și proaspăt.

Luați în considerare posibilitatea de a reloca într-un loc mai curat și mai sănătos dacă situația nu se îmbunătățește.

Este important să înțelegeți că calitatea aerului pe care o respirați este importantă pentru sănătatea dvs. și trebuie să faceți ceea ce este necesar pentru a o îmbunătăți.

| ___Qg5w a răspuns:

Nu prea stiu, dar cel mai recomandat este sa te muti, fiindca politia nu cred ca va face cv.