| MariusE1234 a întrebat:

de curand insoteam un tovaras de al meu care era la volanul unui autoturism si a fost prins de catre politie cu o alcolemie de 0.75g/ml. Am posibilitatea de a fi chemat drept martor la proces? Ce consecinte am pentru ca l-am insotit?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta este infractiune doar daca alcoolemia este peste 0, 80, pana la aceasta limita este contraventie.
Doar daca 0, 75 a fost in aerul expirat atunci alcoolemia poate fi de peste 1, 50 si fapta este infractiune.
In ambele cazuri poti fi chemat ca martor la proces, in primul caz numai daca contravenientul depune plangere contraventionala. Nu sunt alte consecinte pentru tine, ar fi doar daca esti proprietarul masinii.

| alexandraad a răspuns:

Zic din experiența cuiva, care a avut alcoolemia și mai mare. Celălalt martor nu a fost chemat. Vedeți sa aveți aceeași varianta amândoi, sa nu mințiți. Dar in principiu e ok pentru tine