| gardianuf a întrebat:

Deci totul a inceput cand un talhar mi-a furat telefonul (eram si cu un prieten de fata) si dupa am mers la politie!
Am facut plangerea, iar dupa 3 luni mah cheama din nou sa zic din nou cele intamplate am fost de 4 ori, chiar m-am confruntat eu si cu prietenul meu cu faptasul. Dupa ce m-am confruntat cu faptasul imi spune politistul ca nu mai am ce cauta la politie de acum ca si-a recunoscut fapta si este inchis.
Iar acum am primit o cerere ca sunt chemat in instanta!
Intrebarile mele sunt:
Ce se face la instanta?
O sa mai dureze prostia asta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Talharul a fost trimis in judecata si ai fost chemat pentru primul termen de judecata.
Daca te-ai constituit partea civila cu ocazia audierii tale, judecatorul o sa te intrebe daca iti mentii constituirea ca parte civila si, eventual, suma pe care o soliciti ca despagubire pentru telefon (daca nu ti l-a restituit).
Nu se poate spune exact cat o sa dureze, depinde de mai multi factori, procesul s-ar putea termina la primul termen sau sa se prelungeasca inca 1-3 termene. De asemenea s-ar putea ca procesul sa continue si dupa prima instanta, daca talharul sau procurorul va ataca sentinta pronuntata de prima instanta.

| gardianuf explică (pentru Ioandelasal):

Eu cand am fost la politie nu am mai cerut partea civila! (adica am zis ca numai imi trebuie banii pentru telefon) dar de ce am mai fost chemat daca nu am cerut nimic?

| Ioandelasal a răspuns (pentru gardianuf):

Fiindca trebuie sa spui asta si in fata judecatorului si sa se consemneze in incheierea de sedinta.

| Less_Ray_1990 a răspuns:

In instanta vei declara probabil ca tia furat telefonul si de durata depinde