| Gabrielg29 a întrebat:

Sunt in belele grave, dar sa pornesc cu inceputul:

In august anul trecut, un om al strazii mi-a furat telefonul.
In ziua respectiva am mers cu mama la sectia de politie si am depus o plangere:

Dupa ce m-a chemat sa discut cu individul respectiv, politistul care se ocupa de cazul meu m-a rugat sa nu imi retrag plangerea desi eu voiam sa o retrag.

Dupa o saptamana, intr-o zi, m-am intalnit cu individul respectiv prin oras, dupa ce acesta ma strigase de la distanta.

Desi in prima instanta eu am refuzat, el a inceput sa ma alerge si sa ma injure pe motiv ca l-am dus la politie.

Eu am fugit scapand astfel de el in momentul respectiv.

Din acel moment, nu m-am mai intalnit din fericire cu individul respectiv prin oras.

Insa astazi, tatal meu care este postas a primit o citatie prin care scria ca sunt rugat sa ma prezint la tribunal.

Cum trec peste acest moment?

Ce imi sugerati sa fac cand ajung in tribunal?

Ce sa spun acolo?

O sa am nevoie neaparat si de un avocat cumva?

Cum se procedeaza intr-o astfel de situatie in mod legal?

Imi puteti oferi va rog un sfat?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Individul respectiv a fost trimis in judecata pentru furt si tu esti chemat ca parte vatamata.
Prezinta-te la judecatorie, daca esti minor impreuna cu un parinte, si, daca vei fi intrebat, spune exact cum s-a intamplat.
Nu ai nevoie de avocat, n-are rost sa cheltui bani degeaba, nu ii vei mai putea recupera de la un om care n-are nimic.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Tu esti victima, nu ai nevoie de avocat.
Daca s-a depus plangere de furt, rezolvarea situatiei se face doar prin proces. Mergeti fara frica si spuneti adevarul. Voua nu vi-se poate intampla nimic.Trebuie sa spui si de hartuirea pe care o face acuzatul cu tine.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Du-te la judecatorie (cu unul din parinti daca esti minor) si spune ce s-a intamplat. Povesteste ca s-a luat si dupa tine. In mod normal ar trebui sa-i dea un ordin de restrictie. Daca il filmezi ca incalca ordinul o poate pati si mai rau.

| KodrutZ a răspuns:

Ce avocat breh, ca tu esti parte vatamata in puii mei! Te duci si raspunzi ce si cum. Poti la o adica daca nu te intreaba sa ridici o mina sa ceri voie sa vorbesti si sa povestesti si ca boul te-a fugarit prin oras. Desi aici e marea ta greseala, trebuia sa depui o noua plingere atunci pentru amenintari.

| mihai69 a răspuns:

Trebuie să te prezinți în calitate de reclamant; va trebui să răspunzi eventualelor întrebări ale judecătorului. Nu e musai (dar e bine) să ai un avocat, dar dacă ești minor, poți fi însoțit de un părinte. Nu ai de ce să te temi.

| Mayamayutza a răspuns:

Eu nu am trecut prin asa ceva dar sfaturile mele sunt:

1. Du-te ca reclamant.
2. Daca te intreaba cand s-a intamplat spune-le sincer.
3. Ai incredere in tine. Pt. ca daca vei fi langa cineva drag sau langa parinti tai nu se va intampla nimic atata timp cat esti cu ei. Succes!