| Robert_George_1995_0PIM a întrebat:

din cate am auzit legea a fost modificata si acum este voie la 16 ani sa se conduca si masini cu motoare mai mici cum ar fi 1.3, 1.4 ceva de genul acesta, nu numai microcar sau scooter.(desigur, dupa obtinerea permisului B1, care se poate lua de la 16 ani). Ofer funda, multumesc.

Răspuns Câştigător
| DjNick112 a răspuns:

La 16 ani nu poti conduce un matiz care are motor de 0.8 si tu vrei sa conduci masini cu motoare de 1.3, 1.4, asta inseamna vw passat, golf (cu motoare de 1.4), care prin constructie depaseste greutatea si viteza pentru permis de conducere b1 care se poate obtine la varsta de 16 ani, deci nu e posibil, ramai la aixam (microcar)

| Robert_George_1995_0PIM explică (pentru DjNick112):

Multumesc frumos de ajutor.

| DjNick112 a răspuns (pentru Robert_George_1995_0PIM):

Cu placere!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce-ai auzit, sunt doar povesti care apar periodic, se pare ca unii n-au ce face si le lanseaza.