| ioana_5244 a întrebat:

Am o verisoara in spania si vrea sa vina de craciun aici.are doar 14 ani. ce acte ii trebuie pentru imputernicire? din cate am inteles de acolo poate veni singura. dar sa plece nu mai poate fara imputernicire. ajutati-ma va rogbig grin

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr. 248/2005, art. 30 (cu modificarile ulterioare), trebuie ca parintii ei sa-si dea acordul, printr-o declaratie autentificata la reprezentantele Romaniei din Spania(Ambasada ori Consulat), daca ambii sunt acolo ori la un notar public (daca sunt ambii in Romania) si sa indice un insotitor major. In cazul ca nu sunt impreuna (ambii in Spania ori ambii in Romania) se pot da si declaratii separate. Acordul va fi pentru calatoria in Romania si intoarcerea in Spania. Se poate indica insotitor si personalul de pe mijlocul de transport. Nu este vorba de imputernicire(de fapt procura speciala) ci de declaratie. Numai bine!