| Andrei200202 a întrebat:

dupa ce am muncit o luna vara asta si mi am strans banutii am decis sa fac ceva cu acesti bani. M-am decis sa incep scoala de soferi, indrumat de la spate de catre seful la care am lucrat.
Am niste nelamuriri, vreau sa spun ca nu stiu mai nimic despre scoala de soferi si pasii pe care ar trebui sa ii fac pentru a termina.
Seful meu mi-a spus sa imi depun dosarul de pe acum, insa nu stiu daca pot face acest lucru avand in vedere ca eu implinesc 18 ani pe 27 februarie asa ca am decis sa va pun niste intrebari.
Daca as putea depune de pe acum dosarul ce o sa fac dupa? Mie mi s-a spus ca o sa fac legislatia.bun si dupa? ar trebui sa astept din ce am inteles pana fac 18 ani fara 3 luni ca sa incep sa fac ore de condus sau pot sa incep de pe acum?
Scuze daca nu sunt clar, nu prea stiu despre ce e vorba, si din aceasta cauza am pus aceasta intrebare si sper sa imi puteti da un raspuns din care sa inteleg care este treaba.
Va multumesc!$

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Scoala poti sa o faci acum. Dar dosarul iti poti depune atunci cand ai implinit 17 ani si 9 luni. (Deci cele 9 luni trebuiesc implinite, terminate; si nu la inceputul lor).
Pentru ca te va politia te va programa la sala dupa 3 luni de la depunerea dosarului.
Si daca nu ar fi mers, nu te-ai fi putut inscrie la cursuri. Cursurile le termini intr-o luna. Nu le poti -si nu ai voie- sa le termini mai devreme. Adica nu poti sa depui dosarul la politie decat dupa ce ai facut cele 30 de zile de invatare (nu ti-l primeste politia).
Daca ai luat sala te vor programa la oras. Daca nu ai luat orasul esti obligat sa mai faci un anumit numar de ore pratica; apoi te vor reprograma dupa alte 3 luni.
Inainte puteai sa dai la doua saptamani daca nu luai din prima. Acum din 3 in 3 luni.
Deci cel mai bine te inscrii la scoala cand faci 17 ani si 8 luni (repet: 8 luni implinite deja); pentru ca la 17 ani si 9 luni (implinite) sa poti depune dosarul.
Este bine sa ai cat mai proaspete invataturile primite.

Poti sa inveti si de aici: https://www.scoalarutiera.ro/

| Deeadeea5 a răspuns:

Bravos ca lucrezi de tanar, te va ajuta sa ai gandire pragmatica mai departe.
Din cate stiu, scoala o poti incepe cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 18 ani. Insa am inteles ca poti face cursuri de condus si mai devreme.
In orice caz, e cel mai bine sa te adaptezi si sa inveti cat mai dreveme.