| Mariusionut2003 a întrebat:

Salut TPU, după ce îmi expiră actualul dosar de la școala de șoferi (categoria B), mă pot înscrie la altă școală?
Rămân în calculator ca și cum as aparține de școala lor cumva chiar dacă îmi expiră dosarul cu actuala școală?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poti inscrie la alta scoala de conducere, nu este obligatoriu sa urmezi aceeasi scoala de conducere.

| Mariusionut2003 explică (pentru Ioandelasal):

Deci as putea să aștept să expire acest dosar, iar apoi mă pot duce direct să mă înscriu la alta? Atât?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mariusionut2003):

Da, atat!

| mi25 a răspuns (pentru Mariusionut2003):

Nu am inteles, de ce trebuie sa expire? Dosarul de la scoala de soferi nu se inregistreaza la politie, decat dupa absolvirea scolii. Poti sa urmezi orice scoala de soferi, chiar si doua concomitent.

| Mariusionut2003 explică (pentru mi25):

E mai complicat la mine... chiar și după absolvirea școlii, dacă expiră dosarul mai mă pot înscrie la altă școală?

| mi25 a răspuns (pentru Mariusionut2003):

Nu am inteles ce-i complicat? Poti sa faci orice scoala de soferi si de cate ori vrei. Doar ca la politie se poate inainta doar un dosar pentru aceiasi categorie. Poti, de exemplu, sa nu te prezinti la examenul de conducere si sa te inscrii la o alta scoala de soferi, apoi sa te prezinti la examen.
Eu, datorita unor imprejurari, am facut scoala pentru o categorie, am dat examen, l-am luat, iar dupa ceva timp imi trebuia si o alta categorie. Puteam sa dau examen direct (atunci) fara o alta scoala. Dar am facut o noua scoala pentru acea categorie. Politistul m-a intrebat pe parcursul traseului daca am permis de conducere, i-am spus ca da. Instructorul a aflat cand m-am intors de pe traseu la examen cu calificativul "admis".

| Mariusionut2003 explică (pentru mi25):

Faza este că, eu în clasa a 11a am făcut niște ore de condus la școală profesionala de mecanic auto, acele ore le faci gratis, și îți dă o foaie la mână cum că am absolvit acele ore. Așa, eu am fost plecat în altă țară și când am venit m-am dus să mă înscriu la o școală de șoferi categoria b, am făcut tot acolo, am plătit jumătate din bani și am plecat acasă pentru a mă reîntoarce acolo săptămâna asta cu restul de bani și a mă programa la ore. Totul bine și frumos când în drum spre casă mă sună cei de la școală să-mi spună că nu mă pot înscrie în calculator deoarece sunt înscris la altă școală... am fost la școala profesionala să rezolv treaba si au spus că nu mă pot scoate din calculator, să-mi anuleze fisa de școlarizare pentru că am terminat orele. Iar dosarul ar urma să expire acum în luna iunie după spusele celor de la școala unde am făcut prima dată (școala profesionala). și de-aia ziceam, pot să aștept până expiră acest dosar că să pot să mă înscriu la școala de acum sau cum este treaba?

| mi25 a răspuns (pentru Mariusionut2003):

Intreaba - online - la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor din judetul tau. Este ceva nebulos, deoarece tu - la scoala profesionala, nu ai absolvit o scoala de soferi. Sau poate este considerat astfel. Atunci trebuie scoala profesionala sa-ti elibereze dosarul pe care trebuie sa-l depui la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor. In acest caz tu oti sa mai platesti ore - cate vrei - la o scoala de soferi pentru ca sa-ti improspatezi deprinderile de conducre.

| Mariusionut2003 explică (pentru mi25):

Nu cred că ai înțeles, eu vreau să mă înscriu la altă școală.
Dar nu se poate, pentru că "dosarul" ăsta cică ar expira în iunie.

| mi25 a răspuns (pentru Mariusionut2003):

Am inteles, dar nu am priceput de ce ti se blocheaza accesul la o alta scoala. Intereseaza-te la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor din judetul tau.

| Mariusionut2003 explică (pentru mi25):

Eu vreau doar să stiu dacă, după ce expiră fișa de școlarizare (dosarul), mă pot înscrie la altă școală.