| Mariusutzzu a întrebat:

Salut. M-am înscris anul trecut la scoala de soferi categoria bună, iar eu am plecat din țară, ore am făcut și dosarul era făcut. Acum sunt în România și știu că peste maxim o lună îmi expiră acest dosar. Mă pot înscrie la altă școală de soferi IMEDIAT DUPĂ CE EXIPRĂ ACEST DOSAR?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti foarte clar, ai terminat sau nu scoala de conducere?
Daca ai terminat-o ai sustinut examinarea pentru obtinerea permisului de conducere si nu ai reusit ori nu te-ai prezentat la examinare?
Ti-am raspuns la intrebarea anterioara cu privire la dosar, respectiv acesta nu expira pe durata scolii de conducere, cu exceptia certificatului de cazier judiciar.
Daca nu poti sustine examinarea din cauza ca esti aproape de expirarea perioadei de 1 an de la terminarea scolii de conducere atunci te poti inscrie la alta scoala de conducere.
P.S. Este asa de greu sa prezinti o situatie corecta, ca sa nu trebuiasca sa facem ipoteze si sa putem da un raspuns corect?

| helpforyou a răspuns:

Bineinteles. Da, te poți înscrie la o altă școală de șoferi imediat după ce expiră dosarul.