| Andrei188 a întrebat:

Salut TPU, Eu am 19 ani si prietena mea are 16, ea vrea sa plece cu mine dar nu o lasa mama ei, daca fuge cu mine si mama ei se duce la politie si ea declara ca a venit de buna voie mai poate sa faca ceva?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E normal sa nu o lase, are doar 16 ani. Fata poate spune orice dar legea spune altceva.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigura ca poate, odata ce mama anunat ca fata i-a fost rapida si probabil violata, Politia o da in urmarire generala si cand te prinde, te pune putin la racoare, ca tu esti adult.

| Violleta2022 a răspuns:

La 19 ani, ai casa, masa si venituri sa o poti intretine pe fata si sa-i oferi un camin, sau te astepti ca parintii tai sa o ia si pe ea de crescut si sa va suporte pe amandoi?
Este evident ca ai sedus si corupt un copil, incapabil sa gandeasca si sa decida la aniii astia, de aia se numesc minori si sunt sub tutela parinteasca pana la 18 ani, ca-s incapabili sa ia hotarari pentru ei.
Daca o iubesti, lasa-o acasa cu parintii, sa-si temine scoala, sa realizeze ceva in viata nu sa stea casnica de la anisorii asta-i, ca numai munca necalificata poata sa faca cu 10 clase.

| sierra1 a răspuns:

Amice: dacă ai creierii la tine, o LAȘI să-și facă școala (măcar bac-ul)

| Brizbriz a răspuns:

Or sa o ia si or sa o duca acasa, cu forta daca e necesar

insa, daca spune ca a venit singura, in afara ca la 16 ani e deja legal sa faci sex (deci nici la asta nu pot sa iti faca nimic)
dar o sa fie o zi foarte friguroasa in iad, ziua in care legea sau politia imi v-a interzice mie sa primesc la mine in casa pe oricine vine de bunavoie si nesilit(a) de nimeni... INDIFERENT DE VARSTA, ii dau in judecata de le zboara peticele prin toate directiile, si cu circumstante agravante, pentru ca pun pariu pe ce vrei tu ca militienii vor veni si vor incerca SERIOS sa te intimideze... INTOTDEAUNA FAC ASTA, ca au sau nu baza legala, cui ii pasa?!? scapa ei dupa ce lasa fata rapita, sechestrata si violata sa fie omorata, sau mai rau, chiar ei dau peste fata cu masina pe strada angry

| Nirvanaaa a răspuns:

O sa o declare dispărută și te vei trezi cu politia la usa.

Răspuns utilizator avertizat
| tudorvolcano a răspuns:

Nu te pune cu mama ei, și cu femeile în general, și nu te lăsa dus de vorbele fetișcanei.

Dacă te-ai pus cu femeile, ți-ai zidit mormântul.
Era proverbul, „femeia îți dă viață, și tot ea te omoară".

Au căzut cetăți din cauza femeilor, tu cum să nu cazi? Ești tu mai mare decât toată cetatea Troiei?

Îi spui așa fetișcanei: ori stă la mama ei acasă până face 18 ani, și e ascultătoare, ori te desparți de ea.
Mai bine e să fii fără prietenă decât să ai una care îți face probleme, că viața îți va fi un calvar.

Și în primul rând, de ce să plecați?
Ai făcut tu studii, ai avansat în carieră și ți-ai făcut un capital?

Că pe ea o ei, și nu va avea nici măcar școala făcută, iar dacă te desparți de ea, o să ajungă să se chinuie cu meserii prost plătite: menajeră în străinătate, vânzătoare la tonete, sau cel mult la supermarket.
Dacă nu îți pasă de viitorul tău, gândește-te măcar la ea, dacă o iubești, și așteaptă să-și termine studiile.
Puteți face o logodnă, și chiar nunta cât de curând, cu acordul părinților, dar educația pentru ea trebuie să o continuie.