Întrebare recomandată | almaz a întrebat:

Eu fiind student in Romania din R. Moldova am primit de la autoritatile romane un permis de sedere temporar cu drept de munca. Intrebarea mea este daca acest permis este recunoscut in Europa in afara Romaniei, daca pot munci cu el legal in perioada verii, Multumesc!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Permisul de sedere, cu drept de munca, este valabil doar pe teritoriul Romaniei.

| mgtow a răspuns:

Ca sa mergi fara viza in UE trebuie sa prinzi cetatenie romana

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acel "Permis" NU este valabil decât pe teritoriul României!

Toate cele bune!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine intreaba la politie la biroul informatii, cei de acolo te vor ajuta cu un raspuns oficial.

| pufulescu a răspuns:

Informeaza-te la politia pentru straini din orasul unde locuiesti, de acolo afli sigur!
Eu zic ca nu e valabil si nu are rost sa risti sa fii prins fara acte doar pentru o plimbare, mai ales ca Romania nu e in Schengen si vei fi SIGUR 100 % controlat la trecerea in Ungaria.

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Nu este recunoscut, fiind doar valabil pe teritoriul Romaniei.